Kamu spotlarının etkisinin EEG sinyalleri ölçümü ile değerlendirilmesi
Studying with EEG signal measuring the impact of public spots
- Tez No: 574954
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH BAŞÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsan davranışları yaşamının her evresinde değiştirilebilir özelliğe sahiptir. İnsanlar yaşamları boyunca belli tercihlerde bulunmak zorundadırlar. Her birey hayatını seçmiş oldukları ile şekillendirmektedir. İnsan hayatlarının şekillenmesi çocukluk yılları ile başlamaktadır. Toplumdaki her birey ve durum yeni yetişen bir insan üzerinde sözlü veya sözsüz etkiye sebep olmaktadır. Olumlu etkilerin yanı sıra bilinçsiz davranışlar ile birçok olumsuz etkilerde ortaya çıkmaktadır. Bu olumsuz etkilerden biri de insanın kendi düşüncesini özgürce ifade edememe, neyi neden istediğini bilerek, istediklerini gerçekleştirememe özellikleridir. Özellikle ataerkil toplumlarda otoriteye itaat öğretilerek çocukların tüm istekleri baskılanarak çocuk yetiştirme etkin olmaktadır. Bu şekilde yetişen toplum hayata dair yapmış oldukları seçimlerin farkında olmadan kendi doğru ve isteklerini sorgulamadan yaşamaktadır. Hem yetiştirilme tarzındaki toplumsal baskı, hem de hayatın hızlı akışı ile birlikte kendini kaybetme baskısı içerisinde seçimlerinin farkında olamayan insanlar ile yeni üretilen bir ürünün, yeni çalışılan bir reklamın, yapılmış olan bir hizmetin vb. toplumu, insanı ilgilendiren çalışmaların etkinliğinin değerlendirilmesinde sözlü anket sistemi kullanılması literatürde yapılan birçok çalışma ile doğru sonuçlara ulaşılamadığını göstermektedir. Toplumu oluşturan bireylerin değerlendirmesine sunulan çalışmalar için en doğru sonuç beyin sinyallerinden gelen cevapları dinleyerek elde edilebilmektedir. Beyin sinyallerinin elde edilmesinde birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemler içerisinden Elektroensefalogram (EEG) ile sinyal izleme bu çalışma için en uygun olan yöntem olarak görülmektedir. Çünkü EEG yöntemi yüksek çözünürlük, düşük maliyet, kayıt için gerekli hazırlıkların kısa sürede tamamlanabilmesi, taşınabilirlik ve sağlığa zarar vermemesi gibi özeliklere sahiptir. Bu tez çalışmasında insan davranışları üzerinde olumlu etki yaparak davranış değişikliği oluşturmak üzerine yapılan devlet ve sivil toplum kuruluşları tarafından hazırlanan kamu spotlarının yaş, cinsiyet ve eğitim durumlarına göre etkinliği gerçek zamanlı olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışma da EEG sinyalleri Emotiv Epoc+ cihazı ile elde edilmektedir. Elde edilen veriler üzerinde öncelikle çentik filtre kullanarak şebeke gürültülerinden arındırılmaktadır. Şebeke gürültüsünden arındırıldıktan sonra bant geçiren filtre uygulanmaktadır. Güç spektral yoğunluğu analizi ile özellik çıkarımı gerçekleştirildikten sonra doğrusal ayrımcılık analizi ile sınıflandırma yapılmaktadır. Sonuçlar internetin var olduğu her yerden anlık olarak web tabanlı otomasyon üzerinden izlenebilmektedir. Web tabanlı yönetim sistemi bölümünde yeni bir çalışma değerlendirmek için istenilen özelliklerde yeni çalışma grupları oluşturulabilmektedir. Bu tez çalışması web tabanlı dinamik alt yapısı sayesinde sayısız ürün ve gruplar için değerlendirme yapmaya olanak sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında insanı ilgilendiren her çeşit çalışmanın gerçek seçicisi olan insan zihni beyin sinyalleri izlenerek dinlenmektedir. Beyin sinyallerinin dinlenmesi sonucunda çalışmalara karşı olumsuz alınan cevaplar var ise çalışma üzerinde düzeltilerek hizmete sunulmasının çalışmadan yüksek sonuçlar elde edilmesini sağlayacağı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human behavior has a changeable nature in every aspect of life. People have to have certain preferences throughout their lives. Every individual shapes his life with what they have chosen. The shaping of human lives begins with childhood. Every individual and situation in society causes a verbal or nonverbal influence on a new growing person. Besides positive effects, unconscious behavior causes many negative effects. Some of these negative effects are that people can not express their thoughts freely. They can not be aware of their choices, knowing what they want and why. Particularly in patriarchal societies, children are taught obedience and children are raised by suppressing their thoughts. In this kind of society, people live without questioning their own right and desires without being aware of the choices they have made about life. social pressure in the way of growth, as well as the pressure to lose itself in the rapid flow of life, people who can not be aware of their choices, a newly produced product, a newly worked advertisement, the use of the oral questionnaire system in evaluating the effectiveness of studies involving human beings shows that many results in the literature have not been reached. The best result for the studies that are presented to the evaluation of the individuals constituting the society can be obtained by listening to the answers from the brain signals. There are many methods for obtaining brain signals. Among these methods, signal monitoring with Electroencephalogram (EEG) seems to be the most appropriate method for this study. Because the EEG method has features such as high resolution, low cost, short preparation time for recording, portability and no harm to health. In this thesis study, the effectiveness of public spots prepared by state and non-governmental organizations on the basis of age, gender and educational status on making behavior change by making a positive effect on human behavior is evaluated in real time. In this study, EEG signals are obtained with Emotiv Epoc + device. The data obtained are primarily free of network noise using a notch filter. Band-pass filter is applied after the network noise is cleared. feature extraction is performed by power spectral density analysis and linear discrimination analysis method is used for classification. The results can be viewed instantly via web-based automation from anywhere the internet is available. In the web-based management system, new workgroups can be created with the desired characteristics to evaluate a new study. This thesis provides a web-based dynamic infrastructure that allows evaluation for numerous studies and groups. In this thesis study, the human brain, which is the real selector of all kinds of studies that are concerned with human being, is rested by following the brain signals. It is suggested that these sections of the study should be corrected and served to the service if there are negative responses to the tests that are tested as a result of listening to the signal. More productive results can be obtained without working on this.