The vessel route pattern extraction and anomaly detection from ais data
Aıs verılerı ıle rota örüntüsü çıkarımı ve anomalı tespıtı
- Tez No: 574955
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Farklı platformlar tarafından deniz güvenliginin ve durum farkındalıgının artırılması için çesitli yardımcı analiz araçlarının kullanılması gerektigi dile getirilmistir. AIS (Automatic Identification System), gemilerde yaygın olarak bulunan; geminin tipi, kimlik numarası, durumu, varıs noktası, tahmini varıs zamanı (ETA), konumu, hızı, yönü ve kargosu gibi bilgileri açık bir sekilde yayınlayan bir cihazdır. Bu bilgiler istasyonlarca dinlenerek veri tabanlarına aktarılmaktadır. Bu çalısmanın amacı AIS verilerini kullanarak rota örüntülerinin çıkarımını yapmak ve ortaya çıkan anomalileri tespit etmektir. Mevcut rota örüntülerinin çıkarılması üzerine üç farklı yaklasım kullanılmıstır. Daha sonra, rota örüntülerine uymayan hareketler ve olagan dısı durma anomalileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The need for a variety of auxiliary analytical tools to enhance marine safety and ma- rine status awareness has been expressed by various platforms. There are lots of data sources breaking out while the ship is on cruising. Automatic Identification System (AIS) device that is widely used in vessels, is one of them. It broadcasts informa- tion such as type of ship, identity number, state, destination, estimated time of arrival (ETA), location, speed, direction, cargo. In this study, to aid operators while sailing, the trajectory extraction and anomaly detection tool have been developed. The AIS messages are used to improve a system for safe navigation. Three different ap- proaches are applied for the prediction of the vessel trajectories. Later, movements that have not matched the route patterns and unusual stop anomalies have been examined.