Bir ilmiye mensubu kadınbâni: Hâce Saliha Hanım ve kurmuş olduğu vakıflar
A science member founding: 'Hâce Saliha Hanım' and is established foundations
- Tez No: 574961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFAATTİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hâce Saliha Hânım 18. Yüzyılda yaşamış saraylı olmayan hayırsever bir Osmanlı kadınıdır. Kendisi Osmanlı şeyhülislâmlarından Ebezâde Abdullah Efendi'nin kızı ve aynı zamanda şeyhülislâm Ak Mahmudzâde Zeynelabidin Efendi'nin hanımıdır. Onu diğer hayırsever Osmanlı kadınlarından ayıran en önemli özelliği saraylı olmadan muazzam bir servete sahip olması ve onu hayır cihetinde sarf etmesidir. Bu tezimiz Osmanlı toplumundaki kadın hayırseverliğinin saray dışındaki boyutlarını gözler önüne serecek önemli bir çalışma olacaktır. Öncelikle tezimizin ana dayanağını Saliha Hanım'ın kurmuş olduğu vakfın vakfiyesi oluşturacaktır. Vakıflar genel müdürlüğü ve Başbakanlık Osmanlı Arşivlerinden alınan belgelerle vakıfların işleyişi ve sorunlar irdelenecektir. Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesinde Saliha Hanım'ın vakfettiği kitapların bir envanteri çıkarılarak vakfiyede adı geçen kitaplarla kütüphanedeki kitapların arasında bir karşılaştırma yapılacaktır. Hâce Saliha Hanım, Hayırseverlik, Vakıf, Kütüphane.
Özet (Çeviri)
Miss Hace Saliha is a non-courtier benevolent Ottoman lady who lived in the 18th century. She is the daughter of Ebezâde Abdullah Effendi who is an Ottoman Shaykh al-Islam, and also the wife of shaykh al-Islam Ak Mahmudzâde Zeynel Abidin Effendi. The most important feature that differentiates her from other benevolent Ottoman women is that she has a tremendous amount of fortune despite not being a courtier, and that she uses this wealth in charity works. This thesis will be an important work that will reveal the dimensions of women's philanthropy in the Ottoman society beyond the palace. First of all, the mainstay of our thesis will be the certificate-charter of the foundation that Miss Saliha founded. The functioning and problems of the foundations will be examined by the documents obtained from the General Directorate of Foundations and the Prime Ministry Ottoman Archives. Finally, an inventory of the books devoted by Miss Saliha in the Suleymaniye Manuscript Library will be taken, and a comparison will be made between the books mentioned in the foundation and the books in the library. Keywords; Miss Hace Saliha, charity, foundation, library.