İnfertil kadınların yaşam tarzı faktörlerinin infertilite üzerine etkisi
The effect of lifestyle factors of infertile women on infertility
  1. Tez No: 574967
  2. Yazar: GÖZDE BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmada, infertil kadınlarda yaşam tarzı faktörlerinin infertilite üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma, Ekim 2016-Aralık 2017 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Hastanesi Kadın-Doğum Polikliniği ve YÜT Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırma hastaneye başvuran 152 infertil, 152 fertil kadın olmak üzere toplam 304 kadın üzerinden yürütülmüştür. Araştırmanın verileri literatür incelenerek hazırlanan bilgi formları ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ) kullanılarak toplanmıştır. İnfertil (25,1±5,3) ve fertil (25,9±5,5) grubun BKİ değerlerinin benzer olduğu bulunmuştur (p=0,171). İnfertil grup içerisinden fiziksel aktivite/egzersiz/spor yapanların (%28,6) haftada 1-2 gün defa olarak daha fazla fiziksel aktivite/egzersiz/spor yaptıkları saptanmıştır (p=0,046). 19-25 yaş arasında alkol kullanımına başlayan kadın sayısının infertil grupta daha fazla olduğu belirlenmiştir (p=0,027). İnfertil grubun daha fazla (%69,7) bilgisayar kullandığı (p=0,021) ve gün içerisinde bilgisayar kullanma sıklığının 6-8 saat olarak en fazla olduğu (p=0,004) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to study the effect of lifestyle factors in infertile women over infertility. This cross-sectional research was conducted at the Trakya University Hospital Gynecology Polyclinic and Assisted Reproductive Techniques Center between the dates of October 2016 and December 2017. The research was conducted over a total of 304 women who were referred to the hospital, including 152 infertile and 152 fertile women. The data for the research was collected using an information forms prepared by reviewing the literature and a Perceived Stress Scale (PSS). It was found that the BMI values for the infertile (25.1±5.3) and fertile (25.9±5.5) groups were similar (p=0.171). It was determined that those from the infertile group who engage in physical activity/exercise/sports (28.6%) engaged in more physical activity/exercise/sports in the range of 1-2 days per week (p=0.046). It was reported that the number of women who started drinking alcohol between the ages of 19-25 was greater in the infertile group (p=0.027). It was found that the infertile group more often (69.7%) used a computer (p=0.021) and had a greater frequency of computer use throughout the day in the range of 6-8 hours (p=0.004).