Yoğun bakım ünitesinde karbapenem dirençli gram negatif çomaklarla ilgili risk faktörleri ve yayılımının araştırılması
Investigation of risk factors and spread related to carbapenem resistant gram negative rods in the intensive care unit
  1. Tez No: 574971
  2. Yazar: ELVİN PAZAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. GÖKHAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yoğun Bakım Ünitesi(YBÜ)'nde yatan hastalar hastane enfeksiyonu açısından çok büyük bir risk altındadırlar. Karbapeneme dirençli gram negatif çomaklarla kolonizasyon enfeksiyon gelişmesi ve mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Kolonizasyonun belirlenmesi enfeksiyon kontrolü ve uygun antibiyotik tedavisi için önemlidir. Biz bu çalışmada YBÜ'nde yatan hastalarda karbapenem dirençli gram negatif çomakların kolonizasyon açısından risk faktörlerinin belirlenmesi, epidemiyolojik veri eldesi ile kolonizasyonu belirleyen risk faktörleri ve bakım süreci yoğunluğunun kolonizasyona etkisinin araştırılmasını amaçlanmıştır. Bu amaçla YBÜ'ne yatan 18 yaş üstü ardışık olarak yatan hastalar değerlendirilmiştir. Yatışlarında olgu formu doldurulmuş, ağız/boğaz sürüntüsü (entübe olan hastalarda ETA örneği), cilt sürüntüsü (havuz yöntemi ile: önce sol ve sağ koltuk altı sonra aynı eküvyon sol ve sağ kasık bölgelerinden) ve rektal sürüntü örnekleri alınmıştır. Bu örnekler hastanın yatışının 3. gününde ve haftalık olarak tekrarlanmıştır. Herhangi bir örnekte karbapenem dirençli enterik bakteri, P.aeruginosa ya da A.baumannii saptanan hastalar kolonize olarak tanımlanmıştır. Hastalar Yoğun Bakım Ünitesi Kolonizasyon Çalışma Formu ve TISS-28 formu kayıtlarıyla kontrol edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak Student-t ve ki-kare testleri ile değerlendirilmiştir. Değerlendirmeye alınan 36 hastanın 12'sinde (% 33.3) yatışında kolonizasyon saptanmıştır. Kolonizasyon saptanmayan 24 olgunun YBÜ yatışları sırasında sekizinde kolonizasyon saptanmış (% 33.3) ve toplam 16 olguda çalışma sürecinde kolonizasyon hiç saptanmamıştır. Yatışında kolonize olmayan hastaların beşinde üçüncü günde kolonizasyon saptandığı gözlenmiştir. Kolonizasyon saptanan olgularda saptanan enterik bakterilerin tümü Klebsiella cinsi olarak tanımlanmıştır, kolonizasyon alanı olarak en sık rektal bölge olduğu belirlenmiştir. İlk üç gün içinde özellikle Acinetobacter ile kolonizasyon geliştiği özellikle Klebsiella kolonizasyonunun daha geç oluştuğu görülmektedir. Sonuç olarak YBÜ'nde yatan hastalarda yatışta kolonizasyonun sık olduğu, yatışta kolonize olmayan olgularda ise hızla kolonizasyon geliştiği, kolonizasyon gelişmesinde bakım süreci yoğunluğunun anlamlı bir risk oluşturmadığı bulunmuştur. Bu konuda daha çok olgunun izlenebildiği çalışmalar daha anlamlı veri sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Patients admitted in intensive care unit (ICU) are at great risk for hospital infection. Colonization with carbapenem resistant gram negative bacilli is found to be related with development of infection and mortality. Detection of colonization is important for infection control and antibiotic treatment. The aim of this study was to determine the risk factors for colonization of gram negative bacilli in the ICU patients, risk factors determining colonization by epidemiological data and the effect of admission period on colonization. For this purpose, consecutively admitted over 18 years ICU patients were evaluated. At admission, case form was filled, mouth/ throat swab (ETA samples in intubated patients), skin swab (by pooling method: left and right axillae first then left and right groins by the same swab) and rectal swab samples were collected. These samples were recollected on the third day of admission and weekly. Patients detected with carbapenem resistant enteric bacteria, P. aeruginosa or A. baumannii in any sample were identified as colonized. Patients were controlled by intensive care unit colonization study form and TISS-28 form. Collected data were evaluated by student-t and chi square tests by using SPSS program. In 12 of 36 evaluated patients (33.3 %) colonization was detected at admission. Colonization was detected during ICU admission in 8 of the 24 (33.3 %) non colonized patients and no colonization was detected in 16 patients. It was observed that colonization was detected at the third day of admission in 5 patients were non colonized at admission. All enteric bacteria detected in patients with colonization were defined as Klebsiella genus. Rectal region was identified to be the most common colonization field. It's seen that colonization with Acinetobacter develops especially in the first three days while colonization with Klebsiella develops especially later. As a result, it was found that colonization was common in ICU patients at admission, colonization developed rapidly in non colonized patients during admission and admission period did not constitute a significant risk for colonization. Studies with more cases may provide more significant data in this subject.