Yönetimde kayırmacılık iş stresi ve iş tatmini arasındaki ilişki: Sağlık sektöründe bir araştırma
The relationship among favoritism in management, job stress and job satisfaction: An investigation in the health sector
  1. Tez No: 574973
  2. Yazar: MAHMUT SAKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİT ÖLÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırmanın amacı; yönetimde kayırmacılık, iş stresi ve iş tatmini ile iş tatmininin alt boyutları arasındaki ilişkilerinin belirlenmesi, yönetimde kayırmacılık ile iş tatmini ve iş tatmininin alt boyutları arasında iş stresinin aracılık rolünün olup olmadığının incelenmesidir. Ayrıca yönetimde kayırmacılık, iş stresi ve iş tatmini ile iş tatmininin alt boyutlarının katılımcıların demografik değişkenlerine göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Yaptığımız çalışma; çalışanların maruz kaldığı kayırmacılığın, iş stresinin ve iş tatmininin derecesinin belirlenmesi ile probleme karşı çözüme yönelik önerilerin geliştirilebilmesi bakımından önemlidir. Araştırma Hatay İlinde faaliyet gösteren Antakya Devlet Hastanesinde yapılmış, Doktor, Ebe, Hemşire ve Sağlık Memurlarına uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların yönetimde kayırmacılık algılarının yüksek, iş streslerinin yüksek ve iş tatmin düzeylerinin düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Yönetimde kayırmacılık ile iş stresi, yönetimde kayırmacılık ile iş tatmini, iş stresi ile iş tatmini arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada; yönetimde kayırmacılık ile iş tatmini arasında iş stresinin kısmi aracılık etkisinin olduğu belirlenmiştir. Son olarak katılımcıların iş tatmin düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim ve çalışma süresi demografik değişkenlerine göre farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between favoritism in management, job stress and job satisfaction and sub-dimensions of job satisfaction, and to investigate whether there is a mediating role of job stress between favoritism in management and job satisfaction and sub-dimensions job satisfaction. In addition, it is aimed to determine whether of favoritism in management, job stress and job satisfaction and sub-dimensions job satisfaction differ according to the demographic variables of the participants. Our study is important to determine the degree of favoritism in management, job stress and job satisfaction to which employees are exposed and to develop suggestions for solution against the problem. The study was conducted in Antakya State Hospital in Hatay and applied to doctors, midwives, nurses and health officers. As a result of the research, it was found out that the participants' perception of favoritism in management and job stresses are high, but job satisfaction levels are low. Significant relationships were found between favoritism in management and job stress, favoritism in management and job satisfaction, job stress and job satisfaction. In this study, it was determined that there is a partial mediation effect of job stress between favoritism in management and job satisfaction. Finally, it was found that job satisfaction levels of the participants differed according to gender, age, education and demographic variables of working period.