Labada (Rumex Patientia L.) ekstraktlarının in vitro yöntemlerle antioksidan aktivitesinin ve fitokimyasal profilinin değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant activity and phytochemical profile of dock (Rumex patientia L.) extracts by in vitro methods
  1. Tez No: 574974
  2. Yazar: DERYA ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YEŞİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada labada (Rumex patientia L.)bitkisinin antioksidan aktivitesi çeşitli yöntemlerle incelenecektir. Bu amaçla labada bitkisinin taze ve kurutulup ardından öğütülecek örneklerine su ve metanol ektraksiyonları yapılacaktır. Her bir ekstraktın toplam fenolik madde içeriği, toplam flavonoid madde içeriği, Fe+3 iyonlarını indirgeme gücü, antiradikal aktivitesi, süperoksit anyon radikali giderme aktivitesi, DPPH serbest radikali giderme aktivitesi, ferrik tiyosiyanat metodu ile toplam antioksidan aktivitesi, metal iyonlarını şelatlama aktivitesi, ABTS radikali giderme aktivitesi, H2O2 giderme aktivitesi ve karotenoid içeriği tayin edilecektir. Elde edilen sonuçlar a-tokoferol, askorbik asit, BHT ve BHA standart maddeleriyle kıyaslanarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant activities of dock (Rumex patientia L.) will investigate by using different methods. For this purpose, water and methanol extracts will be applied to the fresh, dried and grounded samples of the plant. The antioxidant activities of all exracts will assay with the various methods including total phenolic compound contents, total flavonoid substance contents, reduction power of Fe+3 ions, antiradical activities, superoxide anion scavenging activity, DPPH free radical scavenging activity, total antioxidant activity by using ferric thiocyanate, metal chelating capacity, ABTS radical scavenging activity, H202 scavenging activity and carotenoid content. The obtained results will compare by using a-tocopherol, ascorbic acid, BHT and BHA as standard.