Hava süspansiyonlu ticari araçlarda elektronik kontrollü dümenlemenin araştırılması
Investigation of electronically controlled steering system in air suspension equipped commercial vehicles
- Tez No: 574976
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada; ticari ve ticari olmayan araçlarda kullanılan dümenleme mekanizmasının Ackermann modeli ile elektronik olarak kontrol edilip edilemeyeceği incelenmiştir. Çalışma mekaniği Solidworks CAD programında modellenmiş, pratiksel uygulaması gerçekleştirilmiş ve Arduino işlemci kullanılarak step ve DC motorlarla kontrol denemeleri üzerinde çalışılmıştır. Step motorla adım kontrol denemesi üzerinde çalışılırken, dc motor ile zaman ve sensör verileri incelenmiştir. Çalışma mekaniği denemesi yapılan 3 model için revize edilmiş ve Arduino yazılımı üzerinde yapılan revizyonlarla çalışma tamamlanmıştır. Adım motor kontrolü ve DC motor zaman kontrolü yerine DC motor açı kontrolü sağlanarak yapılan çalışmadan sonuç alınabileceği gözlemlenmiş ve çalışmanın uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study; we research that whether the steering mechanism is used in commercial or non-commercial vehicles can be controlled electronically with the Ackermann model. The working mechanics were modeled in Solidworks CAD program, practical application was performed and controlled with Arduino processor by using stepper and DC motors. Step control experiment was carried out with step motor, time and sensor analyzed experiment was carried with dc motor. The study was revised for the 3 models that were tested mechanics and the study was completed with revisions made on Arduino software. Instead of step motor control and DC motor time control, DC motor close circuit control is made possible.