Manisa ve çevresinde yayılışı olan bazı Alyssum L. (Brassicaceae) türleri üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomic researches on some Alyssum L. (Brassicaceae) species which are spread in and around Manisa
  1. Tez No: 574981
  2. Yazar: TUĞÇE PELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMURAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma 2017-2019 yılları arasında Manisa ve çevresinde yayılış gösteren ve tarafımızdan toplanan Brassicaceae (Turpgiller) familyası içinde yer alan Alyssum L. (Kuzuotu) cinse ait 3 tür üzerinde yapılan palinolojik ve morfolojik incelemelere dayanmaktadır. Bu türler Alyssum murale Waldst. & Kit., A. simplex Rudolph ve A. umbellatum Desv.'dir. Türkiye'de yayılış gösteren Alyssum cinsi“Türkiye ve Doğu Ege Adaları”adlı çalışmada Dudley tarafından yazılmıştır. Çalışmamız sırasında Dudley tarafından verilen Alyssum murale Waldst. & Kit var. murale taksonun isminin geçerli olmadığı bu ismin Alyssum murale Waldst. & Kit'nin sinonimi olduğu yine“Türkiye ve Doğu Ege Adaları”adlı çalışmada A. minus (L.) Rothm. var. minus taksonun isminin geçerli olmadığı bu ismin A. simplex Rudolph'un sinonimi olduğu tespit edilmiştir. Morfolojik olarak yapılan çalışmada araştırma alanında rastlanan ve toplanan Alyssum türlerinin deskripsiyonlarının genişletilmesinin yanında, genel görünüş, çiçek ve meyvelerinin arazide çekilmiş fotoğrafları çalışmaya eklenmiştir. Ayrıca morfolojk olarak elde edilen veriler, Dudley'in bulgularıyla karşılaştırılmış ve florada eksik tanımlanmış özellikleri de tespit edilmiştir. Bunlara ek olarak türlerin meyve morfolojileri hem stereo mikroskop (SM) hem de taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımı ile incelenmiş ve fotoğrafları çalışmaya eklenmiştir. Palinolojik olarak yapılan çalışmada Alyssum türlerinin polen morfolojileri ışık mikroskobu (IM) ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiş ve her türe ait polar ve ekvatoryal görünüşlerinin fotoğrafları çekilerek çalışmaya eklenmiştir. Palinolojik olarak yapılan çalışmada Alyssum türlerinin kolpus sayısına göre üç kolpuslu (trikolpat); polen şekilleri prolat-subprolat; strüktür yapıları tektat; skulptür yapılarının ise retikulat olduğu tespit edilmiştir. Yaptığımız çalışmalar sonunda A. murale., A. simplex ve A. umbellatum türlerinin taksonomik bakımdan birbirinden farklı türler olması genel morfolojik karakterler bakımından zor da olsa ayırt edilebildiği, ancak polen morfolojileri açısından ayrımının zor olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is based on the palynological and morphological investigations carried out on three species belonging to the Alyssum L. genus in Brassicaceae (Turpgiller) family, which were distributed in Manisa and its vicinity between 2017-2019. These species are Alyssum murale Waldst. & Kit., A. simplex Rudolph and A. umbellatum Desv.'dir. Alyssum genus distributed in Turkey written by Dudley in“The Flora of Turkey and the East Aegean Islands”. During our study Alyssum murale Waldst. & Kit var. murale used by Dudley, this name is not valid taxon name, it has been found synonym of Alyssum murale Waldst. & Kit, A. minus (L.) Rothm. var. minus used by Dudley, this name is not valid taxon name, it has been found synonym of A. simplex Rudolph. Morphological study found in the research area and collected Alyssum species in addition to expanding the descriptions, general appearance, flowers and fruits taken in the field photos were added to the study. In addition, the morphologically obtained data were compared with the findings of Dudley and incompletely defined features of the flora were determined. Besides, the fruit morphology of the species were examined with stereo microscope (SM) and scanning electron microscope (SEM) and photographs were added to the study. In the palynological study, pollen morphology of Alyssum species were examined both light microscopy (IM) and scanning electron microscopy (SEM), Polar and equatorial views of each species were taken and photographs were added to the study. In the palynological study, Alyssum species have three colpus (tricolpate); pollen shapes prolate-subprolate; structures are tectate; sculpture were determined as reticulate. At the end of our studies, A. murale, A. simplex and A. umbellatum species are taxonomically different species it is difficult to distinguish in terms of general morphological characters, however, it was found that the pollen morphology was difficult to distinguish.