Anemone coronaria türü üzerinde biyolojik bir araştırma
A biological investigation on Anemone coronaria specimen
  1. Tez No: 114269
  2. Yazar: FEYZA CANDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEVENT ŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada Manisa ili ve çevresinde yayılış gösteren Anemone coronaria L türünün morfolojisi, anatomisi, palinotojisi ve ekolojisi üzerinde incelemeler yapılmıştır. Bitkiler çiçekli olduktan dönemde ve tohum verme aşamasında belirlenen lokalitelerden toplanmışlardır. Toplananan bitkiler üzerinde morfolojik gözlemler ile ölçümler yapılmış ve ilgili fotoğraflar çekilmiştir. Daha sonra bitkiler, canlı kalabilmeleri ve gerektiğinde kullanılabilmeleri için fakülte bahçesinde toprağa dikilmişlerdir. Anatomik çalışmalar için materyale (gövde, yaprak, kök, çiçek) parafin metodunun gerektirdiği işlemler uygulanmış ve kesitler mikrotom yardımıyla alınmıştır. Hazırlanmış olan sabit preperatlarda gerekli gözlem ve ölçümler yapılarak, uygun görülen kısımların mikrofotoğrafları çekilmiştir. Palinolojik incelemeler için Wodehouse ve Asetoliz yöntemleri kullanılmış ve polenlerin mikrofotoğrafları çekilmiştir. Ekolojik özelliklerin belirlenmesi için, bitkinin yetiştiği ve yetişmediği alanlardan toprak örnekleri alınarak, kimyasal ve fiziksel yönden analiz edilmiştir. Bitkiye ilişkin morfolojik bulgular daha önceki bulguları desteklemektedir. Bitkiye ait anatomik ve palinolojik özellikler ise ilk kez bu çalışma ile ortaya çıkarılmıştır. Bitkinin yayılış gösterdiği alanların toprak özelliklerine ait bulgulardan olan türün kalsikol bir bitki olmasına ilişkin veriler, geçmişte yapılan araştırma sonuçlarıyla uygunluk göstermektedir. Ayrıca, türün yetiştiği yerlerden alınan toprak örneklerine ait kimyasal analizler, ilk kez bu araştırma ile belirlenmiştir. Bu alanlarla ilgili fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları, türün yetişmediği ortamlara ait analız sonuçlarıyla karşılaştırmıştır. Anahtar Sözcükler : Anemone coronaria L, morfoloji, anatomi, palinoloji, ekoloji IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some morphological, anatomical, palinological and ecological investigations were made on Anemone coronaria L. species which is streched out in the city Manisa and its surroundings. Plants were collected from the localities when they were in bloom and the time on which they were with seeds. Morphological explorations and measurements were made on the collected plants and related photographs were taken. Then, they were planted in faculty garden to save the plants alive and to use when they were needed. Because of the anatomical observations, some actings which were needed by the paraphine method, were used on the material (scapus, leave, root, flower) and the cuttings were taken with the helpings of microtom. Observations and measurements were made by using the fixed preperats and the microphotographs were taken from the suitable cuttings. For the palinological researches, Wodehouse and Asetolise methods were used and the microphotographs with regard to pollens, were taken. To find out the ecological particularities, some soil samples were obtained from the areas that the specimen was alive or not and they were analysed in regard to their physical and chemical peculiarities. Knowledges related to morphological investigations support the knowledges that belong to the past time. With this study, specimen' s anatomical and palinological peculiarities, are found for the first time. Some our results about the specimen' s calsicol characteristic, which is relating to soil forms of the areas that it is scatterred, are according with the past knowledges. And also, in this study the chemical analyses related to the soil samples that the plant lives, were made for the first time. The physical and chemical analyse results about this areas were compared with the analyse results regarding the areas that the plant doesn' t live. Keywords : Anemone coronaria L, morphology, anatomy, palinology, ecology