Postpartum dönem kadınlarında uyku ve yaşam kalitesi
Sleep and quality of life in postpartum term women
- Tez No: 574987
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KAHYAOĞLU SÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmada, postpartum dönem kadınlarında uyku ve yaşam kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırma, Ekim 2017-Aralık 2018 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Kadın Hastalıkları-Doğum Polikliniği ve Edirne Özel Ekol Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum Polikliniğe'ne başvuran 632 kadın (n=316 postpartum dönem; n=316 kontrol) üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın verileri literatür incelenerek hazırlanan anket formları, Pitssburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ve EQ-5D Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This aim of study was to investigate the quality of sleep and life in postpartum women. In cross-sectional design, 632 women (316 postpartum period, 316 healthy control) who applied to Trakya University Health Research and Application Center Gynecology and Obstetrics Clinic and Edirne Private Ekol Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic were included in this study between Octber 2017 and December 2018. Data were collected using patient information forms, Pitssburg Sleep Quality Index (PSQI) and European Quality of Life–5 Dimensions (EQ-5D).