Normal ve gestasyonel diyabetli gebelerde uyku, yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon düzeyinin karşılaştırılması ve doğum sonu sonuçları
The comparison of sleep, quality of life, anxiety, and depression levels in pregnant women with normal and gestational diabetes and postnatal results
  1. Tez No: 749597
  2. Yazar: MİRAC DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE DİŞSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Amaç: Araştırma, gestasyonel diyabeti olan ve olmayan gebelerin gebelik döneminde uyku, yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeylerini karşılaştırarak doğum sonu dönemde doğum sonu sonuçlarını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma karşılaştırmalı-tanımlayıcı ve prospektif tipte uygulandı. Araştırma gestasyonel diyabetus mellitus (GDM) tanılı olan 60 ve gestasyonel diyabetus mellitus tanısı olmayan 60 gebe olmak üzere toplam 120 gebe ile gerçekleştirildi. Veriler tanıtıcı bilgi formu, Sağlıkla İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeği-36 (SF-36), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği (EDDÖ) ve doğum sonu veri toplama formları kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edildi. Bulgular: Gestasyonel diyabeti olan gebelerin olmayan gebelere göre yaşam kalitesi ağrı alt boyutundan yüksek puan aldıkları belirlenirken lohusalık döneminde ise gestasyonel diyabeti olanların mental sağlık alanından anlamlı olarak düşük puan aldıkları belirlendi (p0,05). Ancak lohusalık döneminde diyabeti olan gebelerin olmayanlara göre Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği puanlarının anlamlı olarak daha yüksek olduğu saptandı (p>0,05). Sonuç: Bu araştırmada gestasyonel diyabetin kadının uyku, yaşam kalitesi ve depresyon düzeylerini olumsuz yönde etkilediği belirlendi. Bu nedenle sağlık profesyonellerinin GDM olan kadınlarda sadece kan şekerinin düzenlenmesi ve takip etmesini değil aynı zamanda doğum öncesi ve sonrası dönemde yaşam kalitesi ve diğer bileşenleride ele alması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to compare sleep, quality of life, anxiety, and depression levels of pregnant women with normal and gestational diabetes to assess their results in the postnatal period. Materials and Methods: The study was conducted in comparative-descriptive and prospective type. The study was conducted with a total of 120 pregnant women 60 of whom were diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) and 60 of whom were not diagnosed with gestational diabetes mellitus. Data were obtained with Health-Related Quality of Life Scale-36(SF-36), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Beck Anxiety Scale (BAS), Edinburgh Postnatal Depression Scale (EPDS) and postnatal data collection forms and using face-to-face interview method. Results: It was determined that pregnant women with gestational diabetes received high score on quality of life, pain subscale compared to pregnant women that did not have gestational diabetes. In addition, it was determined that in postnatal period women with gestational diabetes received significantly lower scores in mental health area (p0.05). However, it was determined that pregnant women with diabetes in their postnatal period received significantly higher scores in Edinburgh Postnatal Depression Scale (p>0.05). Conclusion: In this study it was determined that gestational diabetes negatively affected sleep, quality of life, and depression levels of women. Thus, it is important that healthcare professionals not only monitors and regulates blood sugar in women with GDM but also considers quality of life and other factors in pre and postnatal periods.