Amasya cemevlerinde Âyin-i Cem'de seslendirilen deyişlerin müzikal analizi
Musical analysis of folk poems performed in Amasya cem houses
  1. Tez No: 575001
  2. Yazar: MERVE DEMİRBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAKKI TURABİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Anadolu Aleviliği ibadeti olan cem âyininde icra edilen deyiş formundaki eserleri müzikal açıdan incelediğimiz çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; problem durumu, alt problemler, metodoloji, araştırma süreci, sınırlamalar, varsayımlar, evren-örneklem ve terminolojiyi ihtiva etmektedir. İkinci bölümde cem ibadeti hakkında bilgiler verilmekte, ibadette yer alması zorunlu olan on iki hizmet açıklanmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde âyinde icra edilen müzikal formlar hakkında bilgiler yer almaktadır. Dördüncü bölüm elde edilen bulguların ortaya koyulduğu ve bulgular ışığında yorumların yapıldığı bölümdür. Beşinci bölüm bulgulara dair genel bir değerlendirme yapılarak elde edilmiş sonuçları içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study in which we had analyze an Anatolian Alawism folk poems in terms of music, consists of five parts. First part; contains problem status, subaltern problems, methodology, process of research, limitations, suppositions, population and sample, terminology. At the second part giving information about the cem liturgy and explains twelve services which be present necessary at the ceremony. Third part of the reserach there are informations about musical forms which performs in ceremony. Forth part is introducing which obtained findings and explanate about the findings. Fifth part includes results which obtained with making general explication about the findings.