Covid-19 salgınının dini hayata etkisi (Aleviler ve Cemevleri örneklemi)
The effect of the Covid-19 pandemic on religious life (Alevis and Cemevis sample)
- Tez No: 837694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alevi Bektaşi Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında Alevilik inancının veya aynı şekilde Alevilik inancında önemli bir yere sahip Cemevlerinin, Covid-19 Salgını sürecini nasıl yönettiğinin, araştırması ve çözümlemesi yapılmaya çalışılmıştır. Bu bilgiler gerek Cemevlerinde yapılan gerekse çevrimiçi görüşmelerden ve Cemevi Dedeleri ve Yöneticilerinin katkılarıyla oluşturulmuştur. Yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile elde edilen bu veriler nesnel bir bakış açısı ile değerlendirilmiştir. Görüşmeler dışında elbette yazılı kaynaklardan da istifade edilmiştir. İllerin merkezleri ve ilçelere gidilerek Cemevi Yöneticileri yahut Cemevi Dedeleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sırasında alan kısıtlaması yapılmış olup, bu alanlar şu şekildedir; Ankara, İstanbul, Çorum, Amasya ve Tokat olmak üzere beş ili kapsamaktadır. Bu şehirlerin seçilmesinde şehirlerin büyüklüğü ve buna bağlı orada yaşayanların birbirini tanıma ve yüz yüze ilişki yoğunluğu gibi değişkenler dikkate alınmıştır. İki büyükşehir olan Ankara ve İstanbul'da fazlasıyla yoğun nüfuslu alanlardır. Çorum, Amasya ve Tokat ile nüfus yoğunluğu diğer iki şehre göre daha az fakat Alevi nüfusun daha fazla olduğu şehirler seçilmiştir. Bu iki şehir grupları arasında değerlendirmeye ve karşılaştırılmaya da gidilmiştir. Öncelikle salgının tanımıyla başlayan bu çalışma, sonrasında Alevilik tanımının ardından Cemevlerine geçiş yapılmaktadır. Soruların yer almasıyla birlikte örnek gösterilen şehirlerdeki Cemevlerinden sırasıyla sorulara yanıt aranmıştır. Soruların yanıtları sayesinde ise karşılaştırmalara gidilip aradaki farklılıklar araştırılmıştır. Bu çalışma, Covid-19 Salgını sürecinde Cemevlerinin inançsal faaliyetlerini nasıl sürdürdüklerini göstermek amacıyla ilgili konuya yeni bir perspektif katacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis study attempts to research and analyze how the Alevism faith, or Cemevis, which have an important place in the Alevism faith, managed the COVID-19 pandemic process. This information has been generated with the contributions of Cemevi Dedes and Managers, both in Cemevi and through online interviews. The data obtained with the semi-structured interview technique was evaluated from an objective perspective. In addition to the interviews, of course, written sources were also used. Interviews were held with Cemevi Managers or Cemevi Dedes by visiting the provincial centers and districts. During this study, area restrictions were made and these areas are as follows: It covers five provinces: Ankara, Istanbul, Çorum, Amasya, and Tokat. In selecting these cities, variables such as the size of the cities and the density of the people living there knowing each other and having face-to-face relationships were considered. Two metropolitan cities, Ankara and Istanbul, are extremely densely populated areas. Çorum, Amasya, and Tokat, cities with a lower population density than the other cities but with a higher Alevi population, were selected. An evaluation and comparison were also made between these two city groups. This study starts with the definition of the epidemic and then moves on to the definition of Alevism and Cemevi. After the questions were included, answers were sought from the Cemevi of these cities.Using the answers to the questions, comparisons were made and the differences were researched. This study will add a new perspective to the subject by exposing how Cemevi continued their religious activities during the COVID-19 pandemic.