İşletmelerde türev ürün kullanımını açıklayan modellerin karşılaştırılması üzerine bir araştırma
A research on comparizon of models explaining the use of derivatives instruments in businesses
  1. Tez No: 575002
  2. Yazar: BÜŞRA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET NURİ İNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Firmaların 2017 bilançolarındaki türev ürün kontrat tutarları incelendiğinde finansal firmaların finansal olmayan firmalara göre daha fazla oranda türev ürün kullandığı görülmüştür. Çalışmada bankaları, sigorta ve faktöring şirketlerini ayırarak oluşturulan finansal olmayan şirketlerin veri seti üzerinde türev ürün kullanımı incelenilerek regresyon analizi ile türev ürün kullanımında hangi faktörlerin etkili olduğu değerlendirilmiş ve bu faktörler ile kurulacak en iyi modeli belirlemede yol göstermek amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; firmanın büyüklüğü, sahip olduğu döviz borcu tutarı, firmanın yaşı, yaptığı ihracat tutarı ve firma likidite oranının türev ürün kullanımına etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When the derivative product contract amounts of firms in 2017 balance sheet are analyzed, it is seen that financial firms use derivative products more than non-financial firms. In the study, the use of derivative products on the data set of non-financial companies created by separating banks, insurance and factoring companies is examined and the factors which were effective in the use of derivative products were evaluated by regression analysis and was aimed to create the best possible model. The results obtained shows that the firm size, the amount of foreign currency debt, the age of the firm, exportation amount and liquidity ratio of the firm affect on the use of derivative products.