Şehir içi yollarda peyzaj planlama ilkeleri ve Antalya şehri örneğinde irdelenmesi
- Tez No: 57501
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ATABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Şehiriçi yollarda peyzaj planlama ilkelerinin Antalya şehri örneğinde irdelendiği bu araştırma tezi Nisan 1995 - Ocak 1996 tarihleri arasında gerçekleştirilen bir dizi çalışmayı kapsamaktadır. Tez, İstanbul'da Peyzaj Planlama ve Yol Ağaçlandırması İlkeleri hakkında yapılan incelemeleri ve bunların Antalya Şehri'ndeki gözlemler ile desteklenerek irdelenmesini içermektedir. Çalışma birbirini tamamlayan dört ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde, Şehiriçi yolların kavram olarak genel bir tanımı yapılmakta ve şehiriçi yolların ne tür işlevleri olduğuna dair bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde,“Şehiriçi Yollarda Peyzaj Planlama İlkeleri”başlığı altında; yol kademelenmesi ve enkesitleri, yol ağaçlandırması ilkeleri, yol ağaçlarının işlevleri, tesis teknikleri ve şehiriçi yolların ağaçlandırılmasına etki eden faktörler detaylı olarak ele alınmış; ayrıca ek olarak yol ağaçlarına uygulanabilecek kültür bakım tedbirleri hakkında genel bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölüm, Antalya Şehri'nin doğal ve kültürel yapısı hakkında genel bilgiler vermekte; Kent makroformu, ulaşım kademelenmesi ve incelemeye alınan yolların peyzaj planlama ilkeleri doğrultusunda detaylı irdelenmesini içermektedir. Dördüncü bölüm sonuç kısmıdır. Bu bölümde sorunlar saptanarak bu sorunlara çok yönlü öneriler getirilmektedir. II
Özet (Çeviri)
ENGLISH SUMMARY (İNGİLİZCE ÖZET) This thesis evaluates the principles of landscape planning on innercity roads upon an example of the city of Antalya, while evaluating and comparing the landscape planning studies done for Istanbul. The work for this thesis has been conducted via many thorough studies and researches between April 1995 and January 1996. The thesis consists of four main chapters. The first chapter lays out the general definition of“innercity roads”and explains the function of them. Second chapter, under a title of“Principles of Landscape Planning on Innercity Roads”, evaluates the elevations and gradations of roads; principles of road afforestation. Beyond these topics, the functions and the techniques, as well as a detailed examination of factors affecting road afforestation has been explained. In addition to these, the general concept of road afforestation upkeeping techniques has been discussed. Third chapter, primarily undertakes general informations about the cultural and environmental aspects of the city of Antalya, while exploring the general outlook and gradations of communication of the city. This chapter, also, contains the examination of landscape planning principles for the roads undertakenfor research. Fourth chapter is the conclusion. In this chapter the problems have been identified and various solutions have been proposed for the problems we have been facing.