Kalkınma stratejileri ve nüfus açısından kentleşme
- Tez No: 57502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Günümüzde gelişmiştik düzeylerinde büyük farklılıklar olan pek çok ulus aynı küreyi paylaşmaktadır. Kentleşme çağımızın simgesi olmuştur. Sanayi devrimini erken yaşamış gelişmiş ülkeler kentleşme surecini yirminci yüzyılın başında tamamlamışlardır. İkinci dünya savasından sonra gelişmekte olan ülkelerde hızlı bir nüfus artısı ve kentleşme görülmektedir. Kentleşme ile ekonomi arasında büyük bir bağ bulunmaktadır. Kentleşmeyi etkileyen başlıca nedenler arasında ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyi ve uygulanan gelişme stratejilerdir. Bilimsel ve teknolojik gelişmeler uzun yıllardır durağan olan dünya nüfusunun hızla artmasına yol açmıştır. Nüfusunun bölgelere dağılımı arasında büyük bir dengesizlik vardır. Yeryüzündeki insanların 2/3 'ü gelişmekte olan ülkelerde yaşamaktadır. Ekonomik kalkınma sosyo-kühüreî gelişmeyi hızlandırarak ülkelerin nüfus planlaması çalışmalarının başarıya ulaşmasına yardıma olmaktadır. Aşın nüfus artışları kırdan kente ve gelişmekte olan ülkelerden gelişmiş ülkelere doğru büyük bir akış yaratmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin büyük kentlerinde bu göç nedeniyle istihdam fazlası bir nüfus oluşmaktadır. Günümüzde kentlerin karşılaştıkları en büyük sorun kontrolsüz bir şekilde büyümeleridir. Kentler yayılarak megakentlere dönüşmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde istikrar içinde kalkınmayı sağlayacak politikalar uygulanamazsa, sosyal sınıflar arasında büyük uçurumlar oluşacaktır. Bu ortamda marjinal akımlar gelişme olanağı bulacaktır Bu gelişmelerin kent yapısı ve çevre üzerinde olumsuz etkileri olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many Countries that show great variations m their development level,exist together in todays world. Urbanisation has become the symbol of our Century. Developed countries which have had an early experience of the Industrial revolution completed their urbanisation in the beginning of the twentieth century. After the Second World War a high population increase and urbanisation has been noted in the countries on the way of development. The economic development level and development strategies are among the main causes that efect urbanisation. Scientific and technological developments have resulted in the rapid increase of the world population. The population has an uneven regional distrubutton throughout the world. Today 2/3 of the people in the whole world five in the countries that are on the way of development. Economic development will help population planning works by raising social and cultural levels. Huge pohilation increases cause rapid rural-urban migration and İmigratıon from poor coutries to rich ones. As a result of these cities have become very crowded and subject to an uncotrold areal expantion. tf countries do not use the right politics there will be a great gap between social classes. Marginal movements will have a suitable background to develop. All these factors have a negative effect on urban structures and the environment. VI