Peyzaj uygulamalarında büyük bitkilerin transplantasyonu ile ilgili sorunlar ve çözümlenmelerine ilişkin Ankara'da yapılan çalışmalar üzerine bir araştırma
- Tez No: 34883
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ERTUĞRUL YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi PEYZAJ UYGULAMALARINDA BÜYÜK BİTKİLERİN TRANSPLANTASYONU İLE İLGlLİ SORUNLAR VE ÇÖZÜMLENMELERİNE İLİŞKİN ANKARA'DA YAPILAN ÇALIŞMALAR ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Çağla TURHAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. M. Ertuğrul YAZGAN 1994, Sayfa: 154 Jüri : Prof -Dr-. M. Ertuğrul YAZGAN Prof. Dr. Hayran ÇELEM Prof. Dr. İlcin ASLANBO?A Şehircilik bakımından gelişmiş ve ekonomik stabiliteye erişmiş ülkelerde ye şile yer verilmeyen bir şehir planlaması söz konusu değildir. Ülkenin güzelleştirilmesinde birinci derecede rolü bulunan yeşil sahaların sosyal kültürel ve hijyenik öneminden başka turistik önemi de bulunmaktadır. Ankara kentinde de yeşillendirme çalışmaları son yıllarda artarak devam etmektedir. Ankara, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerin izledikleri ağaçlandırma ve yeşil alan oluştuma politikası ile ülkemizin öncü kentlerinden biri olmuştur. Kentsel yerleşmelerin gelişimleri imar planlan ile sağlanmaktadır. Günümüzde insanlar henüz yeteri kadar olmasa bile bu imar planlarında yeşile gereken önemi verecek- kadar bilinçlenmiştir. Kent içinde herhangi bir kullanım düşünüldüğünde gerekli alanın ağaçlandırılması da kentsel tasarımda başta gelen ilkedir. İnsanlar gerekli yeşil alana kavuşmanın diğer gelişmelerle aynı hızda olması ge-rektiğine inanmaktadır. Bu da, teknolojinin getirdiği imkanları ve metodları kullanarak mümkün olmaktadır Tohum ekimi ve fidan dikimi ile ağaçlandırılan bir alanın gerçek görünümüne kavuşması için aradan uzun bir süre geçmesi gerekmektedir. Oysa transplantasyon işlemi ile herhangi bir planlama alanlar bir alanı yıllar sonra alacağı görünüme kavuşur. Böylece ağaçlar kendilerinden beklenen fonksiyonları daha kısa bir sürede yerine getirebilmektedir. Bu tez çalışmasında öncelikle transplantasyon işleminin amacı, yöntemleri ve başarısızlığa neden olan etmenler araştırılmıştır. Daha sonra transplantasyonun temel ilkeleri ve uygulama olanakları doğrultusunda çözüm önerileri getirilmiştir. Türkiye'de transplantasyon metodları kullanarak yapılan kent içi ağaçlandırması, geçmişi çok eski olmayan bir uygulamadır. Basit araçlar kullanılarak yapılan ağaç transplantasyonun yanısıra ağaç sökme - dikme makina kullanılarak yapılan transplantasyon işlemi son birkaç yıldır kullanılan bir tekniktir. Günümüzde insanların iç ve dış mekanlarına ait çevre şartlarının yaşamaya uygun bir duruma getirilmesi ve insan ihtiyacı için yeterli bir hacim olarak düzenlenmesi, çabalar arasında birinci sırayı almaktadır. Bu nedenle transplantasyon işleminde başarılı bir sonuç alabilmek için yöntem, uygulama, bakım, onarım çalışmalarında dikkat edilecek temel ilkeler gözönünde tutulmalıdır. Bu nedenle ağaç transplantasyonu çalışmalarının her aşamasında görevli meslek gruplarının arasında konunun uzmanı da bulunmalıdır. ANAHTAR KELİMELER : Ankara, Ağaç, Büyük Bitkiler, Peyzaj Uygulamaları, Trans¬ plantasyon, Kök Balyası, Yeşil Alanlar.I
Özet (Çeviri)
« ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON PROBLEMS AND SOLUTIONS WITH TRANSPLANTATION OF BIG PLANTS LANDSCAPE IMPLEMENTATIONS AND ALSO STUDIES DONE İN ANKARA FOR THIS SUBJECT Çağla TURHAN Ankara UNIVERSITY Graduate School of Natural and Applied Sciences Departrnent of Landscâpe Archltecture SüpervisorrProf. Dr. M. Ertuğrul YAZGAN 1994, Page : 154 Jury:Prof.Dr.M.Ertuğrul YAZGAN Prof.Dr.Hayran ÇELEM Prof.Dr.İlcin ASLANBO?A in economically stabillzed and developed cities, green areas take a majör part. Green areas which are primarily important as a beauty of a country have social, cul-.tural, touristic functions. A specially in recent years there is an intensive planüng ten- 'dency in Ankara, in order to have a green city, the works on raising plants in Ankara, with the great efibrts and right policies of the city and town municipaliües, become a leading city on this subject. ;Development of cities can be realized by the zoning and construction plans. in our days people are conscious enough to give the necessary importance to the greenareas in city plans. Common places in a city centre can be made more useful by plan- ting. People believe that the development in cities should be realized by the help of technological ınstruments. From the beginning to the end, raising plants requires a long time. On the other hand, with transplantation this process can be completed in a relatively shorter period therefore trees can perform their functions more easily. This paper is prepared not only for illusrating the aimes and the methods of transplanting but also for fixing the reasons that make it unsuccessful. Aftenvards, some solutions are recommended in the light of transplantation principles. in Turkey, the history of transplantation principles, some up to date tech- niques couldn't be ysed and some could only be used for a few years. Nowadays, first aim of the city planning is to design inside and outside of the buildings so that people can live in more confortable places. in this respect trans¬ plantation has a majör impoıtance and to apply transplantation's methods in a right manner an expert on the subject knowledge and experience should be used at a ma¬ ğmum level. KEY WORDS : Ankara, tree, big plants, land scape, transplantation, root ball, green areas.