The effects of political regime type on income inequality: A comparative analysis of China and Brazil
Siyasi rejim türünün gelir eşitsizliğine etkisi: Çin ve Brezilya karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 575015
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ZİYA ÖNİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, siyasi rejim türünün gelir eşitsizliği üzerindeki etkisini Brezilya ve Çin üzerinden karşılaştırmalı vaka analizi yöntemiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Demokratik bir ülke olan Brezilya, rejim geçişinden bu yana istikrarlı bir şekilde göreceli gelir eşitsizliğini azaltma yolunda ilerlerken, otoriter bir ülke olan Çin, aynı dönemde tamamen karşıt bir eğilim sergilemiştir. Bu iki ülkenin farklı siyasi rejim türleri ve göreceli gelir eşitsizliği dönüşümleri göz önüne alındığında, bu çalışmanın ana sorusu ortaya çıkmaktadır: Siyasi rejim türleri bu iki ülkede gelir dağılımını nasıl ve ne ölçüde etkilemiştir? İlgili akademik yazın tarafından, demokratik rejimlerin otoriter rejimlere kıyasla daha ilerici yeniden dağıtım politikalarına ve daha az eşitsizliğe yol açacağı öngörülmektedir. Siyasi rejim türü ve gelir eşitsizliği kavramlarını ayrı ayrı gözden geçirerek ve bu iki değişken arasındaki ilişkiye dair temel teorik düşünceleri yeniden ele alarak, bu tez siyasi rejim türünün her iki ülkede gelir eşitsizliğini nasıl ve ne ölçüde etkilediğini cevaplamaya çalışacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the impact of political regime type on income inequality through a comparative case analysis of Brazil and China. While Brazil, as a democratic country, was on a path to reduce relative income inequality steadily since the regime transition, China, as an authoritarian country, exhibited a completely opposite trend during the same time period. Considering these two countries' different political regime types and relative income inequality transformation, the main question of this study has been come up: How and to what extent political regime types affected the income distribution in these two countries? It is anticipated by the relevant literature that democratic regimes would lead to more progressive redistribution and less inequality compared to authoritarian regimes. Reviewing the concepts of political regime type and income inequality separately and revisiting the main theoretical considerations about the relationship between these two variables, this thesis will try to answer to what extent and how political regime type affected income inequality in both countries.