Türkiye'de matbaacılık sektöründe kullanılan kuru tonerli dijital baskı sistemlerinin teknik ve ekonomik açıdan gelişiminin incelenmesi
Examination of the dry toner digital printing systems that are used in the printing industry of Turkey in terms of their technical and economic development
- Tez No: 575016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK MISIRLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de matbaacılık sektöründe kullanılan kuru tonerli dijital baskı makinelerinin teknik ve ekonomik açıdan incelenmesi yapılmıştır. 7. yüzyıl başlarında Çin'de ahşap kalıplarla başlayan baskı serüveninin yerini uzun yıllar sonra geleneksel baskı yöntemleri almıştır. Ülkemizdeki matbaacılık sektörünün dijital baskı makineleri ile tanışması 2000'li yılların başlarına denk gelmekte olup, aradan geçen süre içerisinde bu makinelerin kısa bir süre içerisinde hızlı gelişimi gözlenmektedir. Çalışmada bu süre içerisinde dijital baskı makinelerinin teknik açıdan gelişimi incelenmiş olup zaman, maliyet, baskı kalitesi gibi etkenler üzerinde ki etkileri araştırılmıştır. Dijital baskı ile ilk tanışılan yıllarda baskı hızının çok düşük olması ve baskı maliyetinin çok yüksek olmasından dolayı yüksek trajlara çıkmanın imkansız olduğu bu sistemin gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde matbaacılık sektöründe önemli bir yer edindiği gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, dry toner digital printing machines used in the printing sector in Turkey has been examined in terms of the technical and economic aspects. The printing adventure that started with wooden molds in China at the beginning of the 7th century was replaced by traditional printing methods after many years. The introduction of digital printing machines in the printing sector in our country coincides with the beginning of the 2000s, and the rapid development of these machines is observed in a short time. In this study, the technical development of digital printing machines has been examined during this period and its effects on factors such as time, cost and print quality have been researched. It is observed that because of the low printing speed and high printing cost in the first years of digital printing, it was impossible to reach high tragedies in this system. However, the system has gained an important place in the printing industry with the developing technology.