Kara para aklanmasında muhasebe meslek mensuplarının rolü ve etik davranış ilişkisi
The role of accountant in money laundering and its relations with ethical behaviors
- Tez No: 575020
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BEZİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisi ile artan rekabet ve buna bağlı olarak gelişen kayıt dışı ekonomi, ülkeleri ve yöneticilerini zora sokmaktadır. Küreselleşmenin yanında hızla gelişen bilişim teknolojileri de yasa dışı faaliyetlerin çeşitlenerek uluslararası bir boyut kazanmasına sebep olmuştur. Bu yasa dışı faaliyetlerden birisi de kara para aklamadır. Yasal olmayan yollardan elde edilen bu gelire kara para; yine bu gelirin yasal ekonomi içerisine sokulmasına da kara para aklama denilmektedir. Kara para aklamak isteyen kişi ya da firmaların kendilerinde böyle bir uzmanlık olmaması durumunda, onlara yardım edecek bir uzmana ihtiyaç duydukları görülmektedir. Bu amaçla genellikle muhasebe meslek mensuplarını kullanmaktadırlar. Bu araştırmada Konya Bölgesi'nde hizmet veren yeminli mali müşavir ve mali müşavirlerin kara para aklanmasında rollerinin tespitine yönelik olarak farkındalık ve bilgi seviyeleri, meslek mensuplarının etkinliği ve etik davranış ilişkileri bakımından rolleri analiz edilerek istatistiki sonuçları ortaya konulmuştur. Ayrıca bu çalışmada muhasebe meslek mensuplarının, kara para aklamayı önlemede kullanılan yöntemler üzerine görüşleri ve kurumlar arası ilişkiler ile mücadele gücüne yönelik algıları da analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nowadays, increasing competition with the effect of globalization and the informal economy which develops accordingly, put the countries and managers in difficulty. In addition to globalization, rapidly developing information technologies have led to the diversification of illegal activities and gaining an international dimension. One of these illegal activities is money laundering. This income from illegal means is black money; Again, the introduction of this income into the legal economy is called money laundering. People who want to launder money or companies do not have such expertise in their expertise, it seems that they need a specialist to help them. For this purpose, they usually use professional accountants. In this study, the results of the study were analyzed by analyzing the roles of professionals and their ethical behavior. Awareness and knowledge levels of certified public accountants and financial advisers in the Konya Region for the determination of their role in money laundering. In addition, in this study, the perceptions of professional accountants on the methods used to prevent money laundering and their perceptions about the power to combat inter-institutional relations were also analyzed.