Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanan bireylerde yoksulluk algısı: İzmit örneği
The poverty perception on individuals benefi̇ted from social and economic support servi̇ce of ministry of family labor and social service: İzmit case
  1. Tez No: 575045
  2. Yazar: TUĞBA UĞUR ÇİNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSNÜNUR ASLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinden (SED) yararlanan bireylerin, yardım aldıkları süreç ve öncesinde ekonomik durumlarının, buna bağlı olarak barınma, beslenme, eğitim ve sağlık hizmetinden yararlanma koşullarının değişip değişmediğinin belirlenmesi ve yardıma yönelik görüş ve düşüncelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini İzmit'te yaşayan ve SED hizmetinden faydalanan 92 kişi oluşturmuştur. Görüşmeler araştırmacı tarafından hazırlanan anket formunda yer alan sorular çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modelinin kullanıldığı çalışmada, elde edilen veriler SPSS 16.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına bakıldığında SED hizmetinden faydalanan bireylerin büyük çoğunluğunun 31-50 yaş (%68.2) aralığında olduğu ve kadınlardan (%85.9) oluştuğu görülmüştür. SED hizmetine yönelik değerlendirmeler sonucunda katılımcıların çok büyük çoğunluğu SED hizmeti aldıktan sonra yaşamlarının rahatladığını (%72,8) ve bu hizmetten memnun olduklarını (%96.7) belirtmiş ve yine çoğunluk bu hizmet ile yoksulluğunda azalma olduğunu (%73,6) ifade etmiştir. Katılımcıların SED hizmeti öncesi ve sonrasına ilişkin kıyaslamaları sonucunda ise bu hizmetin genel olarak barınma, beslenme, sağlık ve eğitim hizmetlerine ulaşım üzerinde olumlu etkisinin olduğu; en büyük etkinin çocukların eğitim ihtiyaçlarının karşılanması üzerinde (% 50,6), en az etkinin ise barınma ihtiyacının karşılanması noktasında olduğu (%32,6) tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda SED ile bireylerin yoksulluklarında azalma olduğu görülmektedir. Sosyal yardımlar yoksullukla mücadele sürecinde önemli olmakla birlikte; yardım süresinin bilinmemesi kişilerin kendileri ve çocuklarının geleceğine yönelik kaygı hissetmesine yol açmakta, bireyler yoksulluk sarmalından kurtulamayacaklarını düşünebilmekte ve karamsarlığa sürüklenebilmektedir. Bireyin bu kaygıdan kurtulması kendisinin ve sosyal destek sistemlerinin güçlenmesiyle gerçekleşeceğinden SED hizmetinin sosyal hizmet ayağının güçlendirilmesi ve mesleki çalışmaların arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With this study it was aimed to determine whether the individuals' economic conditions who benefit from the Social and Economic Support Services (SED) of Ministry of Family, Labor and Social Services change or not within and after the process they receive aid; and it was also aimed to determine the individuals' opinions and thoughts towards the aid. The sample of the research was consisted of 92 individuals who live in İzmit and benefited from SED services. The interviews were conducted within the frame of the questions in the questionnaire form prepared by the researcher. From the research conclusions, it was seen that most of the individuals who benefited from SED services (%68.2) were in between 31-50 years of age and comprised of women (%85,9). In the evaluation questions about SED services, while vast majority of the participants (%72,8) indicated that their lives have become easier after they reveived SED services and %96,7 of them indicated that they were pleased with the service, again the majority of the participants (%73,6) indicated that their poverty has decreased. When a comparison was made between before SED service and after SED service, it was seen that this service had generally positive effect on individuals' access to sheltering, nourishment, health and education services; it was determined that the service was mostly effective (%50,6) on compensation of children's education needs, and less effective (%32,6) on compensation of sheltering need. When the research conclusions were examined, the poverty of individuals decrease with social and economic support service. Although social aids are important in the process of struggle against poverty, incognizance of aid duration causes anxiety on individuals about the future of their children and themselves, individuals may think that they will never recover from the poverty cycle, and they become pessimist. Because of the fact that the recovery of the individual from the anxiety will actualise with the refreshment of social support systems, social work part of the social and economic support service must be strengthen and vocational works must be increased.