Türk İş Hukuku'nda çalışma süreleri ve denetimi
Working times and auditing of them in Turkish Labor Law
  1. Tez No: 569093
  2. Yazar: MEHMET KÖSELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT SERKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
1970'li yıllardan itibaren küresel piyasalarda ekonomik krizin baş göstermesiyle birlikte esnek çalışma biçimleri çalışma hayatını etkilemiş ve o yıllardan itibaren tartışılan bir konu haline gelmiştir. Esnek çalışma biçimlerinin yaygınlaşmasıyla beraber sermaye sahipleri klasik çalışma biçimlerini sorgulamaya başlamış, bu nedenle esnek çalışma günümüzde iş hayatında kendisine fazlasıyla yer bulmuştur. Yaygınlaşmaya başlayan esnek çalışma, bazı kesimler tarafından olumlu karşılanırken, bazı kesimler tarafından da olumsuz karşılanarak çalışma hayatındaki sorunları daha da derinleştirdiği iddia edilmiştir. Ülkemizde esnek çalışma biçimlerinin kanuni alt yapısı oluşturulmadan Yargıtay'ın bazı kararlarında yer aldığı görülmektedir. Bu nedenle de sürekli tartışma konusu olan esnek çalışma biçimleri ilk defa 4857 sayılı İş Kanunu ile yasal düzenlemeye kavuşmuştur. 4857 sayılı İş Kanunu klasik çalışma biçimlerinin yanında esnek çalışma biçimlerine de yer vermiştir. Bu çalışmada hem klasik çalışma biçimleri, hem de esnek çalışma biçimleri üzerinde durularak ülkemizdeki çalışma süreleri hakkında açıklama yapılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde ülkemizde uygulanan İş Kanunları (4857 sayılı İş Kanunu, 854 sayılı Deniz İş Kanunu, 5953 sayılı Basın İş Kanunu) ile ilgili çalışma sürelerine ayrıntılı olarak yer verilmiş, ikinci bölümünde esneklik kavramı açıklanarak, esnek çalışma şekilleri incelenmiş, üçüncü ve son bölümünde ise ülkemizde çalışma hayatının izlenmesinden ve denetiminden sorumlu olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı'nın teftiş sistemi hakkında açıklama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1970s, with the arising of economic crisis in global markets, flexible working styles have affected working life and have been a topic that has been discussed since then. With flexible working styles becoming popular, capital owners have begun to question the classical ways of working. Thus, flexible working has taken place more and more in business life today. Some reacted positively to flexible working, which has become popular, while some reacted negatively claiming that it had deepened the problems in working life more. It is seen that flexible working styles in our country are included in some decisions of the Supreme Court without creating a legal infrastructure. Therefore, flexible working styles that are a matter of debate continuously have been legally regulated by the Labor Law No. 4857 for the first time. The Labor Law No. 4857 included flexible working styles as well as the classical forms of work. In this study, working periods in our country have been tried to be explained by focusing on both classical and flexible working styles. In this context, working periods related with the Labor Laws applied in our country (Labor Law No. 4857, Marine Labor Law No. 854, Press Labor Law No. 5953) have been included in the first section of the study, the concept of flexibility is explained and flexible working methods are examined in the second section, and finally, a statement about the audit system of the Ministry of Family, Labor and Social Services Department of Guidance and Inspection, which is responsible for monitoring and auditing of the working life in our country, has been made in the third section.