Unlu mamullerde kullanılan katkı maddeleri ile ilgili tüketiciyi bilinçlendirme amaçlı mobil uygulama geliştirilmesi
Developing a mobile application for informing the consumer about the additives used in bakery products
- Tez No: 575060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gıda katkı maddeleri,“Besleyici değeri olsun veya olmasın, tek başına gıda olarak tüketilmeyen ve gıdanın karakteristik bileşeni olarak kullanılmayan, teknolojik bir amaç doğrultusunda üretim, muamele, işleme, hazırlama, ambalajlama, taşıma veya depolama aşamalarında gıdaya ilave edilmesi sonucu kendisinin ya da yan ürünlerinin, doğrudan ya da dolaylı olarak o gıdanın bileşeni olması beklenen maddeler”olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde tüketicilerin doğal, katkısız gıdalara yönelimi giderek artış göstermekte olup, gıda katkı maddelerin neredeyse hepsi tüketiciler tarafından olumsuz ve sağlığa zararlı olarak algılanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış 3000'in üzerinde gıda katkı maddesi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı tuz, şeker ve baharatlar gibi tüketiciler tarafından rahatlıkla anlaşılabilir maddelerken geriye kalan büyük bir kısmı ise tüketiciler tarafından bilinmeyen kimyasal maddelerdir. Bu çalışma kapsamında 261 kişinin katılımı ile düzenlenen anket kapsamında katılımcılara“tükettikleri gıdalardaki katkı maddeleri ile ilgili bir mobil uygulama olsa kullanır mısınız?”sorusu yöneltilmiştir. Anket sonucunda katılımcıların %42,4'ü her zaman, %36,6 'sı sık sık, %17,2'si nadiren kullanacaklarını, %4'ü de hiçbir zaman kullanmayacağını bildirmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda tüketicilerin gıda katkı maddeleri konusunda bilgilerini arttırmak için“Bilinçli Tüketici Uygulaması”adında bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Mobil uygulama öncelikli olarak IOS tabanlı işletim sistemleri için geliştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında hızla ilerleyen teknolojiye ayak uyduran tüketicilere mobil bir uygulama ile ulaşıp ürün etiketinde bulunan içerik bilgisini daha kolay değerlendirmelerini sağlamak amaçlanmaktadır. Uygulama sayesinde tüketiciler ambalajlı gıda maddelerinin barkodunu okutarak içerikte bulunan katkı maddesinin E kodu, elde edildiği kaynak, kullanım alanları ve sağlık üzerindeki etkileri gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Food additives, whether or not of nutritional value, are not consumed alone as food and are not used as a characteristic component of food, for the purposes of a technological purpose in production, treatment, processing, preparation, packaging, transport or storage of food products as a result of the addition of substances that are expected to be directly or indirectly a component of that food " Nowadays, consumers' tendency towards natural, unadulterated foods is increasing and almost all of the food additives are perceived by consumers as negative and harmful to health. There are over 3000 food additives approved by the United States Food and Drug Administration (FDA). Some of these substances are easily understood by consumers such as salt, sugar and spices, while the remainder are chemicals that are unknown to consumers. Within the scope of this study, 261 participants participated in the questionnaire and asked the question sa Would you use a mobile application about the additives in the foods they consume?.. As a result of the survey, 42.4% of the participants stated that they would always use it, 36.6% of them would use it frequently, 17.2% of them would rarely use it and 4% of them would never use it. In line with these results, a mobile application called li Conscious Consumer Application için was developed to increase the knowledge of consumers about food additives. The mobile application was developed primarily for IOS-based operating systems. Within the scope of the thesis, it is aimed to reach the consumers who keep up with the rapidly advancing technology with a mobile application and make it easier to evaluate the content information on the product label. Through the application, consumers will be able to read the barcode of the packaged foodstuffs and easily access information such as the E code of the additive, the source it is obtained from, its usage areas and health effects.