Aladağlar Milli Parkı Lygaeidae (Hemiptera: Heteroptera) faunası üzerine taksonomik ve faunistik çalışmalar
Taxonomic and faunistic studies on the Lygaeidae (Hemiptera: Heteroptera) fauna of Aladağlar National Park
  1. Tez No: 575059
  2. Yazar: KAAN YENCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL FENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Niğde-Kayseri sınırında yer alan Aladağlar Milli Parkı ve çevresinde Lygaeidae (Hemiptera:Heteroptera) faunasını belirlemek amacıyla 2017- 2018 bahar ve yaz aylarında yapılan arazi çalışmaları 38 lokalitede gerçekleştirilmiştir. Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında yapılan arazi çalışmaları neticesinde Lygaeidae familyasına ait 432 ergin örnek materyal toplanmıştır. Bu örnek materyallerin teşhisi sonucunda Lygaeidae familyasına bağlı 7 altfamilyadan 37 cinse ait 57 tür olduğu tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerden, Lygaeus melanostolus (Kiritshenko, 1928), Plinthisus brevipennis (Latreille, 1807) , Tropidophlebia costalis (Herrich&Schaeffer, 1850) ve Emblethis nox Kiritshenko, 1912 Türkiye için ilk kez kaydedilmişlerdir. Bu yeni kayıtlar ile birlikte Türkiye'de Lygaidae familyasına ait bilinen tür sayısı 275'ten 279'a yükselmiştir. Ayrıca Türkiye dağılımlarında şimdiye kadar sadece bir lokalitede kaydedilmiş nadir dağılımlı türlerden olan Taphropeltus hamulatus (Thomson, 1870), Ischnocoris hemipterus (Schilling, 1829), Ischnocoris punctulatus Fieber, 1861, Emblethis latus Seidenstücker, 1963 ve yine oldukça sınırlı dağılıma sahip türlerden olan Apterola lownii (Saunders, 1876), Ortholomus carinatus (Lindberg, 1932), Brachyplax tennuis (Mulsant & Rey, 1852), Microplax interrupta (Fieber, 1837), Eremocoris podagricus (Fabricius, 1775), Diomphalus hispidulus Fieber, 1864, , Trapezonotus arenarius arenarius (Linnaeus, 1758) ve Megalonotus chiragra (Fabricius, 1794) taksonları da bu çalışma kapsamında elde edilen önemli bulgulardandır. v Çalışma sırasında türlerin vertikal dağılımları da dikkate alınmış ve tartışılmıştır. En çok tür sayısı 1500-2000 m arasında 36 tür olarak tespit edilirken, en az tür sayısı 2500-3000 m arasında 6 tür olarak saptanmıştır. Ayrıca 3000 m ve üzerinde 13 tür tespit edilmiş olması da Lygaeidae türlerinin yükseklik toleransı hakkında önemli bir veri sunmuştur. Spilostethus pandurus türü bu çalışmaya göre en yüksek noktada tespit edilen tür olup 3726m yükseklikte saptanmıştır. Bunun yanı sıra Spilostethus pandurus, 6 yükseklik diliminden 5'inde, 38 lokalitenin 14'ünde bulunması ve bulunduğu lokalitelerin habitat farklılıkları da göz önünde bulundurulduğunda bu çalışma kapsamında ekolojik valansı en geniş tür olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine Lygaeidae (Hemiptera: Heteroptera) fauna in the Aladağlar National Park and its vicinity on the Niğde-Kayseri border, field studies conducted in the spring and summer of 2017- 2018 were performed in 38 localities. As a result of the field studies conducted in May-June-July, 432 sample materials belonging to the Lygaeidae family were collected. As a result of the identification of these materials, 57 species belonging to 37 genera were determined from 7 subfamily of Lygaeidae family. Identified species, Lygaeus melanostolus (Kiritshenko, 1928), Plinthisus brevipennis (Latreille, 1807) , Tropidophlebia costalis (Herrich&Schaeffer, 1850) ve Emblethis nox Kiritshenko, 1912 were recorded for the first time in Turkey. With these new records, the number of known species belonging to the Lygaidae family in Turkey increased from 275 to 279. In addition, the rare species recorded from only one locality in Turkey up to now, Taphropeltus hamulatus (Thomson, 1870), Ischnocoris hemipterus (Schilling, 1829), Ischnocoris punctulatus Fieber, 1861, Emblethis latus Seidenstücker, 1963 and Apterola lownii (Saunders, 1876), Ortholomus carinatus (Lindberg, 1932), Brachyplax tennuis (Mulsant & Rey, 1852), Microplax interrupta (Fieber, 1837), Eremocoris podagricus (Fabricius, 1775), Diomphalus hispidulus Fieber, 1864, Trapezonotus arenarius vii arenarius (Linnaeus, 1758) and Megalonotus chiragra (Fabricius, 1794) have very limited distribution are also significant findings in this study. Vertical distributions of the species were also considered and discussed during the study. The highest number of species was determined as 36 species between 1500-2000 m, while the minimum number of species was determined as 6 species between 2500-3000 m. In addition, the fact that 13 species were detected at 3000 m and over gave important data about the height tolerance of Lygaeidae species. According to this study, Spilostethus pandurus was found at the highest point and it was found at an altitude of 3726m. In addition, Spilostethus pandurus has broadest ecological valence within the scope of this study considering the presence of 5 of the 6 height zone, 14 of the 38 localities and the habitat differences of the localities.