Büyük hacimli yapılara tesir eden dalga kuvvetlerinin sınır elemanları metodu ile çözüm
  1. Tez No: 57507
  2. Yazar: TAYSİR JARAD ABU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
ÖZET Gerekli inşaat mühendisliğinde, gerek bütün diğer mühendislik dallarında, nümerik metodların, (Solu eleman metodu, Sonlu farklar metodu ve sınır elemanları metodu gibi) uygulamalarda son derece önemli hale gelmesi, bu araştırmanın yapılmasına büyük bir neden olmuştur. Bu araştırmada son yıllarda fazlaca kullanılan sınır elemanları metodu dikkate alınarak uygulamada sıkça karşılaşılan su altına inşa edilen büyük hacimli yapılara tesir edecek dalga kuvvetlerinin belirlenmesi ele alınmıştır. Bu araştırma beş bölümden oluşmaktadır, olup birinci bölüm, konun mühendislik açısından genel tanımını, tezin amacı ve konu üe ilgili bazı çalışmaları kapsamaktadır. İkinci bölümde, dalga teorisi ve büyük hacimli yapılara etki eden dalga kuvvetleri açıklamaktadır. Üçüncü bölümde görüleceği gibi, sınır elemanları metodunun özellikleri ve sınır integral denUeminin, sabit ve lineer elemanları metodlanyla çözülmesi açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, bilgisayar programının çözümü, kullanarak problemin nasıl çözüldüğünü ve çözüm aşamaları gösterilmektedir,aynca elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. Beşinci bölümde ise, elde edilen sonuçlar özetlenmiştir. Ek bölümde gereken temel çözümler, Gauss integrasyon yöntemi ve bilgisayar programının iç çözümü göstermektedir. MV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The numerical methods using in practical engineering problems are not only necessary for civil engineering, but also the whole of engineering fields entire to make like this research. This research have been used the boundary element methods to make solution for wave-structure interaction problem which we are always facing in our practical engineering fields. This research consists of five sections; first of all, it identifies the imporant of subject for engineering, research target and 6ome research which have been achieved in this subject The second section explains wave theary and wave -structure interaction as well. The third section expresses the characteristics of boundary element methods and the solution of boundary integral equation by the linear elements method and constant elements method. The forth section demonstrates the problem solution using inside the computer solution and it shows the solution step by step. More over, the results have discussed The fifth section the results and suggestion have been presented. Finally; fundamental solution, Gauss integration system and the solution of the computer program are presented in appendix section. xv