Haliç kilinin geoteknik parametrelerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 57508
  2. Yazar: PERİHAN İPEKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Haliç deniz tabanında güncel ve hızlı artan bir çökelme mevcuttur. Haliç'te genel kirlenme sorununa hızla artan çökelmenin yanında çevresel etkilerinde neden olduğu bilinmektedir.Bu çalışma Haliç sularındaki genel kirlenme sorununun kaynağı olan ataklarla karışmış dipsel çökellerin geoteknik parametrelerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Sondajlardan elde edilmiş örselenmiş numuneler üzerinde rutin indeks özellikleri saptanırken, örselenmemiş numuneler üzerinde sıkışabilirlik ve kayma mukavemeti deneyleri yapılmıştir.Haliç taban çamurunun geoteknik özelliklerini belirlemek için deniz dibinden alman büyük hacimli temsili numuneler üzerinde arazide depolanacak taranmış zeminin davranışım incelemek için sulu çamur konsolidasyon deneyleri ve bu şekilde hazırlanan blok numuneler üzerinde sıkışabilirlik ve mukavemet deneyleri yapılmıştır. Sulu çamur konsolidasyon cihazında Haliç'ten alman dipsel çamur numuneleri konsolide edilerek, bu çökeltilerin gerilme-oturma-zaman ilişkileri belirlenmiştir. Deney sonuçlan Haliç dipsel çökeltilerinin, uygun drenaj koşullarında, uygun süreler içinde, oldukça kaim tabakalar halinde konsolide edilebileceğim göstermiştir. Haliç'teki kirlenme sorununa büyük katkısı olduğu belirlenen atıkların dipsel çökeltilerle birleşerek zamana bağlı olarak değişen geoteknik özelliklerinin tanımlanması iki yönden gerekli görülmektedir. Bunlardan birincisi Haliç dipsel çökeltilerin taranmasında uygulanabilecek yöntemlerin seçilmesi, ikincisi ise taranan malzemenin uzaklaştırılma yollan ile uzaklaştırılan malzemenin ilerde beklenilebilecek davramşlanmn belirlenmesi olmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY There exists a young and rapidly growing deposition on the sea bottom of the Golden Horn. It is well known that the deposition as well as the environmental effects cause the general pollution problem. This study was aimed at the determination of the geotechnical parameters of the sea bottom sediments mixed with wastes that are the main source of the pollution. Routine index properties were lound on the disturbed samples obtained from the borings and compressibility and shear strength tests were conducted on the undisturbed samples. Slurry consolidometer tests were conducted on bulk disturbed samples from the sea bottom investigate the bahavior of the dredged material to be disposed on the on land and compressibility and strength test are utilized (on block samples prepared by this manner). The stress - settlement - time relationship was also obtained on these samples. Test results have indicated that the Golden Horn sea bottom sedimants could be consolidated in thick layers provided the proper drainage conditions and the time exist. The differing geotechnical properties over time were seen to be important for two reasons. Firstly, to choose the method of dredging and secondly to determine the disposal means and the behavior of the disposed material. XII