Çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin gereksinimlerinin, kaygı düzeylerinin ve başetme tarzlarının belirlenmesi
Determination of needs, anxtiety levels and coping styles of mothers whose children were hospitalized in the intensive care unit
  1. Tez No: 575084
  2. Yazar: GÜLŞAH OĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ÇALIŞKAN, PROF. DR. SEMRA KOCAÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, çocuğu yoğun bakım ünitesinde yatan annelerin gereksinimlerinin, kaygı düzeylerinin ve başetme tarzlarının belirlenmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Niğde Eğitim Araştırma Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesinde yatan çocukların anneleri (N=210) oluşturmaktadır. Etik kurul, kurum izni ve annelerin onamı alınan araştırmada veriler; Çocuk ve Ebeveyn Bilgi Formu, Çocuk Yoğun Bakım Aile Gereksinim Ölçeği (Aile Formu)(ÇYBAGÖ), Durumluluk-Sürekli Kaygı Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) kullanılarak, Ekim 2018- Mayıs 2019 tarihleri arasında annelerle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi; bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler, Cronbach alpha, independent t-testi, Anova testi, Posthoc (Tukey) analizi ve Pearson korelasyon testi kullanılarak yapılmıştır. Annelerin gereksinimlerinin yüksek düzeyde olduğu (ÇYBAGÖ=165.71±34.64), en fazla yakınlık ve güven gereksinimi, en az destek gereksinimi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted to determine the needs, anxiety levels and coping styles of mothers whose children were hospitalized in the intensive care unit. Sample of the study was composed of mothers (N=210) of the children who were hospitalized/monitored in the intensive care unit at Niğde Education Research Hospital. Data were collected with Child Intensive Care Family Needs Scale (Family Form) (CICFNS), State-Trait Anxiety Scale (STAS) and Stress Coping Styles Scale (SCSS) by a face-to-face interview with mothers between the dates of October 2018-May 2019 for the study in which the ethical approval, institutional approval and consent of mothers were obtained. Data were analyzed with descriptive statistics, Cronbach's alpha, independent samples t test, ANOVA test, Post hoc (Tukey) analysis and Pearson correlation tests. It was determined that mothers's needs were high (CICFNS=165.71±34.64), they required proximity and trust mostly and support at least.