Havaalanı bekleme salonlarının tasarımlarına ilişkin sorunların analizi ve çözüm önerileri
The analysis of airports' waiting areas design problems and suggestions
- Tez No: 575109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ IRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde sefer ve yolcu sayısı olarak en hızlı artış gösteren ulaşım sektörü havacılık sektörüdür. Bu artış ile birlikte havalimanları kullanımlarımız ve havaalanlarında geçirdiğimiz süre de aynı zamanda artış göstermiştir. Bu çalışma havaalanlarında en çok kullandığımız yer olan bekleme salonlarının (uçuş kapıları) tasarımlarına ilişkin sorunları analiz ederek bu sorunlara çözüm önerisi sunmayı amaçlamıştır. İlk olarak Devlet Hava Meydanları'ndan alınan veriler ile 2002-2017 yılları arasında uçuş ve yolcu artışları incelenmiştir. Daha sonraki bölümde sorunların analizi için 500 kişinin katıldığı anket çalışması yapılmıştır. Ulaşılan veriler doğrultusunda özellikle şikayetçi olunan oturma elemanlarının sayıca yeterliliği, oturma elamanlarının konforu ve enerji kaynaklarına erişebilirliği konularında çözüm önerileri oluşturulmuştur. Anket çalışmasında yer alan , yolcuların bu zamana memnun kaldıkları havalimanlarının bekleme salonları tasarımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering transportation sector, the aviation sector has the greatest increasing in terms of expedition and passengers nowadays. Therefore; airport usage and the time that spent at airport increase in relation with this situation. This study aims to offer solutions by analyzing the problems related to the design of the departures lounges, which is the most used place in airports. Firstly, the flight and passenger increases between the years 2002 - 2017 were examined with the data obtained from the State Airfields. In the next section, survey was conducted with 500 people participated for the analysis of problems. In the light of the data obtained, solution offers have been formed about few in number of sitting elements, comfort of them and distance to energy resources. Also, the waiting areas that numbers of participants were satisfied are analysed.