Epoksi esaslı onarım harçlarıyla güçlendirme
Epoxy based repair materials strengthening
  1. Tez No: 575110
  2. Yazar: METİN KIRTEKE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Epoksi reçineler, inşaat alanında yaygın kullanılan polimer kaynaklı bir malzemedir. Onarım sırasında uygun çatlakların doldurulmasında, sonradan betonun içine eklenecek çelik donatıların yerleştirilmesinde ve güçlendirmede betonarme elemanlara güçlendirme elemanlarının yapıştırılmasında kullanılırlar. Son yıllarda yaşanan depremlerden sonra onarım ve güçlendirme konusu önem kazanmıştır. Yapıların onarım ve güçlendirme çalışmaları meydana gelebilecek depremlerde yapı güvenliğinin arttırılması ve donatı korozyonu, sehim, yangın hasarları ve yapısal kusurlar gibi problemlerin elimine edilmesine yöneliktir. Bu çalışmada sadece epoksi harcı kullanılarak pratik bir güçlendirme uygulamasının yapılması araştırılmıştır. Bunun için, dikdörtgen kesitli betonarme kiriş elemanları sikadur-31 epoksi malzemesi ile güçlendirilmiştir. Deneylerde; 2 m boyunda ve 0.15x0.25 m kesitli, 10 adet betonarme kiriş kullanılmıştır. Kontrol numunesi olarak iki adet yalın kiriş kullanılmıştır. Güçlendirme için ise iki adet, 5 mm kalınlığında epoksi ile güçlendirilmiş kiriş, iki adet elyaf lif katkılı epoksi ile güçlendirilmiş kiriş, iki adet çelik lif katkılı epoksi ile güçlendirilmiş kiriş ve iki adet çelik lif katkılı epoksi ile üç yüzü güçlendirilmiş kiriş kullanılmıştır. Güçlendirilen kirişler dört nokta eğilme deneyine tabi tutulmuştur. Deney sonuçları yük-deplasman grafikleri şeklinde ve tablolar halinde verilmiştir. Deneysel çalışmaların neticesinde sikadur-31 epoksi malzemesinin güçlendirme çalışmaları için uygun ve kullanılabilir bir malzeme olduğu gözlemlenmiştir. Epoksi reçinesi uygulamada içerisine katılan liflere bağlı olarak, güçlendirilmiş betonarme kirişlerin yalın betonarme kirişlerine oranla taşıyabileceği maksimum yük miktarının %10.7 ile %20.0 arasında arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Epoxy resins are a polymer-based material commonly used in construction. They are used to fill the appropriate cracks during the repair, to place the steel reinforcement to be added to the concrete afterwards and to bond the reinforcement elements to the reinforced concrete elements. After the earthquakes in recent years, the issue of repair and strengthening has gained importance. The repair and strengthening works of the buildings are aimed at increasing the safety of the building and eliminating the problems such as reinforcement corrosion, deflection, fire damage and structural defects in the earthquakes that may occur. In this study, a practical reinforcement application was investigated using only epoxy mortar. For this purpose, rectangular reinforced concrete beam elements are reinforced with sikadur-31 epoxy material.In rexperiments; 10 reinforced concete beams, 2 m in length and 0.15x0.25m in section, were used. Two beams were used as control sample. For rinforcement, two beams strengthened with 5 mm thick epoxy resin, two beams strengthened with 5 mm thick fiber-rienforced epoxy resin, two beams strengthened with 5 mm thick steel fiber-rienforced epoxy resin and two beams strengthened with 5 mm thick steel fiber-rienforced epoxy resin with on sides.,. Reinforced beams were subjected to four point bending test. The test results are given in the form of load-displacement graphs and tables. As a result of the experimental studies, it has been observed that sikadur-31 epoxy material is a suitable and usable material for strengthening studies. Depending on the fibers included in the application of epoxy resin, it was determined that the maximum load amount of reinforced concrete beams compared to plain concrete beams increased between 10.7% and 20.0%.