TCDD' de yapılan yol bakım çalışmalarının ekonomik analizi
  1. Tez No: 57511
  2. Yazar: BEKİR ILICALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL TÜMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET TCDD yol bakım çalışmalarının ekonomik değerlendirmesini içeren tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birici bölümde, Ülkemiz demiryollarının ve TCDD' nin tanıtımı yapılmış ve bugünkü durumu anlatılmıştır. İkinci bölümde, TCDD' de yapılan yol bakım çalışmaları, makinalı yol tamiratı, ray kaynak çalışmaları ve yol yenilemi çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, seçilen bazı iş yerlerindeki bakım çalışmalarının ekonomik analizi karşılaştırmalı olarak yapılmış, tablolar halinde gösterilmiştir. Seçilen işyerleri İstanbul-Ankara demiryolu hattı üzerinde bulunan Kısım Şeflikleri olup, bunların TCDD bünyesinde bulunan diğer kısım Şeflikleri için iyi bir örnek olacağı düşünülmüştür, Dördüncü bölümde ise, yukarıdaki çalışmalardan çıkan sonuçlar değerlendirilerek çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY As a socially and economically developing country, Turkey urgently needs a most efficiant and economical transportation system. However, it is generally accepted that railroads are most efficiant way to transport things than the other transportation modes, especially for the developing countries such as Turkey. Since trains are around two to for times more energy efficient than trucks, modern railroads quickly gained significant cost advantage. The railway network in Turkey is older than a hundered years. Many of the routine maintanence and repair workshops are made by Section Chief Offices and Branch Chief Offices on Istanbul-Ankara line. To achive the maximum benefit-cost ratio, it is obviously seen that a good programing on maintenance and repair and also working shedule are needed. Even the employers of the TCDD are much more than needed and the salaries are higher, the quality of the workshops are worse than the private inc.'s. In this study,the economical analyses of these workshops have been done for Istanbul- Ankara main railway line. As a result, rehabilitation for the management of the TCDD is urgently required.