CdSe/CdTe kuantum nokta duyarlı güneş pillerinin fotovoltaik performansının incelenmesi
Investigating photovoltaic performance of CdSe/CdTequantum dot solar cells
  1. Tez No: 575132
  2. Yazar: ABDÜLKADİR AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Günümüzün yaygın fotovoltaik teknolojisi, silisyum bazlı güneş hücrelerden oluşmaktadır. Fakat söz konusu teknoloji, hem pahalı hem de verimi oldukça düşüktür. Bundan dolayı güneş enerjisinin kullanma oranı, diğer toplam enerji kaynaklarıyla karşılaştırıldığında %5'ten daha düşüktür. Güneş enerjisini maksimum oranda kullanmak için farklı teknolojiler geliştirilmektedir. Bunların içerisinde en önemlilerinden biri kuantum nokta duyarlı III. nesil güneş hücreleridir. Bu teknolojide kuantum noktalar, foton enerjisini elektrik enerjisine çeviren temel emici olarak kullanılmaktadır. Kuantum noktalarının fiziksel özellikleri, boyut değişimi ile değiştiği için birçok alanda kullanılma potansiyeline sahip yarı iletken nano malzemelerdir. Kuantum nokta bazlı güneş hücrelerinin teorik verimi % 50 ye kadar çıkabilmektedir ve üretimi oldukça basit ve ucuzdur. Bu çalışmada CdSe/CdTe çekirdek/kabuk şeklindeki kuantum noktalar kullanılarak kuantum nokta duyarlı güneş hücresi tasarlandı. Dört farklı kabuk kalınlığına sahip kuantum noktalardan elde edilen güneş hücrelerinin akım-gerilim grafikleri ölçüldü ve kabuk kalınlığına bağlı hücre verimlilikleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Todays common photovoltaic technology mainly consists of silicon-based single junction solar cells. However, as well as being expensive, this technologhy has also low efficiency. Therefore, the use of solar energy is less than %5 compared to other total energy sources. Different technologies are being developed for maximum use of solar energy . The most important of these is quantum dot based III. generation solar cells. In this technology, quantum dots are used as the basic absorber that converts photon energy into electrical energy. They are semiconductor nano-materials which have the potential to use in many areas due to their physical properties of quantum dots vary with size. The theoretical yield of quantum dot-based solar cells can rise up to 50% and its production is very simple and cheap. In this study, the structure of CdSe/CdTe quantum dot sensitized solar cells are designed and electrical properties are investigated. Their current-voltage relationships and efficiency were recorded.