Excitonic luminescence in spherical core-multi-shell quantum dot structures
Çekirdek-çok kabuklu küresel kuantum-nokta yapıların eksitonik ışıması
  1. Tez No: 299160
  2. Yazar: CİHAN BACAKSIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN TUĞRUL SENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde, küresel simetriye sahip çekirdek çok kabuklu yarı iletken kuantum noktaların çekirdek büyüklüğüne ve kabuk kalınlıklarına bağlı olarak görünür dalga boyundaki ışınımları üzerine çalışıldı. Farklı yar? iletken çiftlerinin çekirdek/kabuk/kabuk biçi- minde s?rayla katmanlandığı farz edildi. Hapsedilmi? eksitonun Schrödinger denklemini nümerik olarak çözmek için sonlu eleman yöntemi kullanıldı. Hesaplamalarımız yapılırken, etkin kütle yaklaşımı ve Coulomb etkile?imini pertürbasyon olarak almak gibi çeşitli yaklaşmlar kullanıldı. Ayrıca, optik geçi?ler hakkındafikir edinilmesi için, üzerinde çalıştığımız kuantum noktalarda olu?an her bir eksitona ait normalize edilmiş salınım güçleri hesaplandı. Bu çalışmada, üç farklı yarıiletken çiftinden olu?mu? yapılar incelendi. Bunlardan biri CdSe) ZnS) CdSe) ZnSe), bir diğeri (CdSe) CdS) CdSe) CdSe) ve üçüncüsü ise (CdTe) ZnS) CdTe) ZnSe). Hesaplar?m?za göre, 1.51 nm'lik çekirdek yarıçapına sahip (CdSe) ZnS) CdSe) ZnSe) yapısı, bazı kabuk kombinasyonlar?nda, yüksek frekanslaradan düşük frekanslara, çok renkli ışıma yapıyor. (CdSe) CdS) CdSe) CdSe) yapısı ise, 2.02 nm ve 2.52 nm'lik çekirdeği olduğudurumlarda, çok renkli ışıma yapıyor fakat incelenen yapılar arasında en verimsiz olanı (CdSe) CdS) CdSe) CdSe) yapısı. Bunlara ek olarak, (CdTe) ZnS) CdTe) ZnS) yapısı 1.29 nm, 1.93 nm, 2.58 nm ve 3.23 nm'lik çekirdeği olduğu hallerde çok renkli ışımaya sahip. Ayr?ca, (CdTe) ZnS) CdTe) ZnS) yapısı, 3.23 nm çekirdek 3 ML'lık ZnS kabuğu ve 1 ML'lık CdTe kabuğuyla ve de 4 ML'lık ZnS kabuğu ve 1 ML'lık CdTe kabuğuyla, beyaz ışık ışımasına yakın bir ışıma yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied excitonic light emission from core-multishell semiconductor hetero-nanocrystals having a spherically symmetric shape as a function of core size and shell thicknesses. Different combinations of semiconductors were considered in the core/shell/shell structure. The multilayer quantum dot structures that we considered were in A/B/A/B form, where A and B denote II-VI binary semiconductor crystals. We used method of finite differences to solve the Schrödinger equation of the confined exciton problem numerically. Several approximations including the effective mass approximation for the electron and hole masses, and treatment of Coulomb interaction as a perturbation, were employed. Normalized oscillator strengths for optical transitions and coexistence of multiple transitions from a singlestructure at several frequencies have been investigated. In this study, three different pairs of semiconductors are considered. One of them is (CdSe) ZnS) CdSe) ZnSe), other is (CdSe) CdS) CdSe) CdSe) and third one is (CdTe) ZnS) CdTe) ZnSe). According to our calculation, (CdSe)ZnS)CdSe)ZnSe) structure, when the core radius is 1.51 nm with some different shells combinations, has multi-color emissions from higher frequency to lower frequency in the visible spectrum. (CdSe) CdS) CdSe) CdSe) structure has multi-color emissions when the core radii are 2.02 nm and 2.52 nm yet this structure is the most inefficient structures which we analyse. Moreover, multi-color emissions are obtained fromthe structure (CdTe) ZnS) CdTe) ZnS) when the core radii are 1.29 nm, 1.93 nm, 2.58 nm and 3.23 nm. Also, this structure has nearly white light emission for 3.23 nm core radius with 3 ML ZnS shell and 1 ML CdTe shell, and with 4 ML ZnS shell and 1 ML CdTe shell.