Yüzey modifikasyonu yöntemi ile askorbik asit tayini için seçici ve hassas sensör geliştirilmesi
Selective and sensitive sensor development for ascorbic acid detection by surface modification method
- Tez No: 575140
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YAZICIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Askorbik Asit (AA) tayini için yeni bir yaklaşım önerilmiştir. Altın (Au) ve camsı karbon (GC) elektrot yüzeyleri L-cysteine ve o-fenilendiamin (o-PDA) ile modifiye edildi. Dönüşümlü voltametri düzeneğinde platin tel, Ag/AgCl ve katı elektrotlar; sırasıyla karşıt, referans ve çalışma elektrotu kullanılarak hazırlandı. Optimum koşulları belirlemek için elektrokimyasal deneyler farklı potansiyel aralıklarında, solventlerde, tarama hızlarında, döngülerde ve çeşitli pH'larda hazırlanan çözeltilerde gerçekleştirildi. Askorbik asit çözeltisi ve taze limon suyu içinde bir dizi modifiye elektrot analiz edildi. Ayrıca hazırlanan modifiye elektrotların yüzey özelliklerini incelemek amacıyla Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS), Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), Enerji Dağıtıcı X-Işını (EDX) ölçümleri yapıldı. Yapılan SWV analizleri ile modifiye edilmiş Au ve GC elektrotların, AA'ya duyarlılığı araştırılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, a new approach for the determination of Ascorbic Acid (AA) was proposed. Gold (Au) and glassy carbon (GC) electrode surfaces was modified with L-cysteine and o-phenylenediamine (o-PDA). In the cyclic voltammetry, platinum wire, Ag/AgCl and solid electrode were prepared using counter, reference and working electrode respectively. To determine optimum conditions, electrochemical experiments were performed at different potential ranges, solvents, screening rates, cycles and in solutions prepared at various pH. A number of modified electrodes were analyzed in ascorbic acid solution and fresh lemon juice. In addition, Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS), Scanning Electron Microscopy (SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM), Energy Dispersion X-Ray (EDX) measurements were performed to examine the surface properties of the modified electrodes. The sensitivity of the modified Au and GC electrodes to AA was investigated by SWV analysis.