Determination of chemical and physical parameters of different cabbage varieties under good agricultural practices (GAPs)
İyi tarım uygulamaları (GAPs) altında farklı lahana çeşitlerinin kimyasal ve fiziksel parametrelerinin belirlenmesi
- Tez No: 575138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Lahana (Brassica oleracea) dünya çapında yetiştirilmekte ve beslenme değeri yüksek bir sebze olarak bilinmektedir. Bu çalışmada, sekiz farklı lahana genotipi Niğdenin Hüsniye köyünden toplanmış (dört F1 genotipi ve dört yerel genotip) morfolojik (baş ağırlığı, en ve boy genişliği) ve biyokimyasal (brix, toplam fenolik, toplam antioksidan kapasite, DPPH, CUPRAC, indirgeme gücü ve nitrat içeriği) analizleri yapılarak karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamındaki tüm genotiplerin iyi tarım uygulamaları altında üretilmiş ve doğrulanmıştır. Bu çalışmada, yerel genotiplerin morfolojik özelliklerinin Lades (1) hariç, diğer F1 genotiplere göre baş ağırlığı ve baş uznluğu açısından önemli derecede daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Aksine, F1 genotipleri düşük FRAP, DPPH, indirgeme gücü ve yüksek nitrat konsantrasyonu hariç, yüksek TSS, fenolikler, TEAC, CUPRAC biyokimyasal özellikleri bakımından daha iyi performans göstermiştir. Bu çalışma, çiftçilere ve tüketicilere, iyi tarım uygulamalarinda hem nitelik hem de nicelik bakımından uygun lahana çeşitlerini seçmelerinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cabbage (Brassica oleracea) is grown worldwide and considered as a highly nutritive vegetable. This study compared the morphological (head weight, height and width), and biochemical (brix, total phenolic, total antioxidant capacity, DPPH, CUPRAC, reducing power and nitrate content) performance of eight diverse cabbage cultivars (four common F1 genotypes and four local genotypes) collected from Hüsniye köyü, Nigde, Turkey. It was ensured that all genotypes under the study were produced through GAPs. This study revealed that morphological characteristics of local genotypes were better as compared to F1 genotypes except Lades (1) which showed significantly more head weight and head length among F1 genotypes. Contrarily, F1 genotypes performed better in terms of biochemical traits by depicting high TSS, phenolics, TEAC, CUPRAC with an exception of low FRAP, DPPH, reducing power and high nitrate concentration. This study will help farmers, consumers and breeders to select the better cabbage genotypes in terms of both quality and quantity achieved through GAPs.