Rüzgar türbinlerinde maksimum güç izleme yöntemleri ve Matlab/Simulink uygulaması
Maximum power point tracking methods and application of Matlab / Simulink in wind turbines
  1. Tez No: 575142
  2. Yazar: ÖMER BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM KAYGUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada rüzgâr türbin sisteminin çalışması incelenmiş ve matematiksel modelleri elde edilmiştir. Enerji dönüşümünü sağlamak için daimî mıknatıslı senkron generatör kullanılmış ve sistemin tüm unsurları Matlab/Simulink ortamında modellenmiştir. Maksimum güç takip yöntemi olarak, sabit kanat ucu hız oranı yöntemi kullanılmıştır. Rüzgâr enerjisi dönüşüm sisteminin benzetimi, maksimum güç takip yöntemi kullanılarak ve kullanılmadan yapılmış sonuçlar kıyaslanmıştır. Çalışma sonucunda, rüzgâr enerjisi dönüşüm sisteminin, sabit kanat ucu hız oranı yöntemiyle maksimum güç noktası takibi yapılarak daha verimli çalıştığı gösterilmiştir. Ayrıca PI ayrık zamanlı hız denetleyicinin oransal ve integral parametreleri değiştirilerek sistemin başarımı üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, operation of wind turbine system is investigated and mathematical models are obtained. Permanent magnet synchronous generator is used for energy conversion and all elements of the system are modeled in Matlab / Simulink software. For the maximum power point tracking method, fixed tip-speed ratio method is used. The simulation of the wind energy conversion system is made with and without the maximum power point tracking method and the results are compared. As a result of this study, it has been shown that wind power conversion system works more efficiently by maximum power point tracking by fixed tip-speed ratio method. The proportional and integral parameters of the PI discrete-time speed controller are changed and their effects on the performance of system are investigated.