One-pot synthesis of hybrid core-shell nanoparticles for antibacterial photodynamic therapy
Antibakteriyel fotodinamik tedaviye yönelik hibrit çekirdek-kabuk nanoparçacıklarının tek adımda sentezi
  1. Tez No: 575143
  2. Yazar: SEYED EHSAN HADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DÖNÜŞ TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Science and Technology, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
E. coli bakterisindeki çoklu ilaç direnci (MDR) insanlarda olduğu kadar hayvanlarda da giderek yaygınlaşan endişe verici bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle geleneksel antibiyotiklere alternatif etkili ilaçlar geliştirmek zorunlu hale gelmiştir. Bakterilerin geleneksel antiboyatiklere karşı direnç gösterdiği durumlarda fotodinamik tedaviden (PDT) yararlanma düşüncesi bakterileri yok etmek için bir çözümdür. PDT bu durumlarda bir seçenek olmasına rağmen, bakterileri yok etme verimliliği çoğu zaman yeterli değildir ve bir takım iyileştirmeler yapmak gerekmektedir. Metalle artırılmış singlet oksijen (ME1O2) üretimi PDT ile E. coli bakterisini öldürme verimliliğini artırma yollarından biridir. Bu tür yapılar, polimerlerin (kabuk) esnek ve ayarlanabilir özelliklerini plasmonik metallerin (çekirdek) optik, elektronik ve fotofiziksel özellikleriyle bir araya getirebilir. Bu çalışmada, altını çekirdek olarak kullanıp konjuge oligomeri kabuk olarak kullanarak, yüksek singlet oksijen üretim verimine sahip olan ve E. coli bakterisini öldürme verimi artırılmış hibrit çekirdek-kabuk nanoparçacıkları sentezlenmiştir. Bu yapıda kabuk, altın iyonlarının spontane indirgenerek altın nanoparçacıkları oluşturmasından ve agregasyondan korunmasından sorumludur. Detaylı araştırma ve iyileştirmelerle, hibrit çekirdek-kabuk nanoparçacıkları, ME1O2'nin de yardımıyla, E. Coli öldürme verimini %40 artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Multidrug resistance (MDR) in Escherichia coli (E. coli) has become a worrying issue that is not only increasingly observed in humans but also is widespread in veterinary medicine worldwide. Therefore, developing new and effective alternatives to conventional antibiotics has become an imperative need. The idea of using photodynamic therapy (PDT) for bacterial eradication is a solution for the cases that the bacteria are resisting to conventional antibiotics. Although in these cases, PDT can be an option, PDT-killing efficiency might still not be sufficient, and some enhancements are necessary. Metal-enhanced singlet oxygen generation (ME1O2) is one of the ways to enhance the PDT-killing efficiency of the E. coli. Hybrid core-shell structures can serve conveniently for this purpose. These structures can combine the flexible and tailorable features of polymers (shell) with the photophysical properties of plasmonic metals (core). In this work, using gold as a core and conjugated oligomer as a shell produced a novel hybrid core-shell nanoparticles which can enhance the singlet oxygen generation capacity and subsequently, improve the PDT-killing efficiency of the E. coli. In this structure, the shell is responsible for the spontaneous reduction of gold ions, forming gold nanoparticles and protecting them from the aggregation. With further investigation and optimization, the hybrid core-shell nanoparticles with the help of ME1O2 successfully improved the killing efficiency of E. coli bacteria by 40%.