Saf, çeltik kavuzu ve talaş altlıklı tavuk gübresinden pelet biyoyakıt üretimi
Production of pelet biofuel from pure, rice guine and chip fertilization
- Tez No: 575141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında, tavuk çiftliklerinde oluşan tavuk gübrelerinin saf hali ve altlık durumuna göre çeltik kavuzu ve odun talaşı karışımlı olacak şekilde peletlenerek alternatif bir biyokütle sınıfı enerji kaynağı yakıt üretilmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, genel olarak saf, çeltik kavuzlu ve odun talaşı altlıklı tavuk gübresinin peletlenebilirliği ve yakıt olarak kullanılabilirliği uygulamalı olarak araştırılmıştır. Elde edilen peletlerin peletlenebilirliği ile ilgili pelet yığın yoğunluğu, parça yoğunluğu, dayanıklılık direnci, kırılma direnci ve nem alma direnci fiziksel özellikleri ve de yakıt olarak kullanılabilirliği ile ilgili olarak kül içerikleri, ısıl değerleri ve baca gazı emisyon değerleri belirlenmiştir. Ayrıca, elde edilen verilerin ilgili standartlara uygunluğu değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmada, içerdiği nem miktarı ve materyal türüne bağlı olarak ortalama 6 mm çap değerinde silindirik yapıya sahip peletler elde edilmiştir. Peletlerin üst ısıl değerleri, saf tavuk gübresi, çeltik kavuz altlıklı tavuk gübresi ve odun talaşı altlıklı tavuk gübresi olmak üzere sırasıyla 3.077 kcal/kg, 3.644 kcal/kg ve 4.132 kcal/kg olarak belirlenmiştir. Ayrıca, elde edilen peletlerin peletlenebilirliğinin yüksek ve yakıt olarak efektif bir şekilde kullanılabilirliğinin yeterli ve iyi düzeyde, ilgili standartlara da uygun olduğu tespit edilmiştir. Bu tez çalışmasında, atıf vasfı taşıyan tavuk dışkısı peletlenerek faydalı bir ürüne dönüştürülmüştür. Bu sayede, ekonomik katma değeri olan ve çevreye fosil yakıtlara kıyasla daha az zararlı olan biyokütle sınıfı alternatif bir yenilenebilir enerji kaynağı yakıt elde edilmiştir. Ayrıca, bu sayede, tavuk dışkısının atık halde muhafaza edilmesi veya bertaraf edilmesiyle çevreye verilen zararların engellenmesi, üreticilerin ilgili yönetmeliklere uygun şekilde bertaraf ettiklerinde karşılaşacakları ek maliyetlerin önüne geçilmesi ve yönetmeliklere aykırı bertarafında karşılaşacakları yaptırımlara çözüm üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to produce an alternative biomass class energy source fuel by pelletizing the chicken manure formed in poultry farms as pure state and a mixture of paddy husk and wood shavings. In this context, in general, the pelletability and usability as fuel of pure, paddy husk and wood shavings chicken manure was investigated as practical. The pellet bulk density, particle density, strength resistance, fracture resistance and dehumidification physical properties of the obtained pellets, as well as their ash content, thermal values and flue gas emission values were determined. In addition, the data obtained were evaluated for compliance with the relevant standards. In this study, depending on the moisture content and the type of material, pellets having a cylindrical structure with an average diameter of 6 mm were obtained. The higher heating values of the pellets with pure chicken manure, paddy chicken manure and wood shavings base were determined as 3.077 kcal / kg, 3.644 kcal / kg and 4.132 kcal / kg, respectively. In addition, it has been determined that the pellets obtained are high in pelletability and that their effective usability as fuel is sufficient and good, and also compliance with the relevant standards. In this thesis, chicken feces which have the characteristic of waste were pelleted and turned into a useful product. As a result, an alternative renewable energy source fuel of biomass class has been obtained which has economic added value and is less harmful to the environment than fossil fuels. In addition to this, a solution was created to prevent damages to the environment by storing or disposing of chicken feces in waste condition, preventing the additional costs that the producers will encounter in accordance with the relevant regulations and sanctions they will face in the disposal of the regulations.