Ses geçiş kaybı formülleri ve gürültü tayfına bağlı olarak ortaya çıkan ayrımlar
- Tez No: 57516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERHAN KARABİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Gürültünün insan üzerindeki kötü etkilerinin fazla olmasından dolayı gürültü denetimi, yapı fiziğinin en önemli konularından biri durumundadır. Gürültü denetiminin başardı ve ekonomik olması için izlenmesi gerekli bazı aşamalar vardır. Bu aşamalardan birisi de kaynakla alıcı arasında denetimdir. Sözkonusu aşama için denetimin elde edilmesinde, sesin geçme biçimlen önem taşımaktadır. Sesin geçme biçimlerinden en önemli ve etkili olanı sesin cidar titreşimi ile geçişidir. Cidarların ağırlığına bağlı olarak cidarların ses geçiş kaybı hesap ya da ölçme yoluyla bulunur. Ses geçiş kaybının ölçme yoluyla elde edilmesinde değişik yöntemler kullanılır. Hesap yoluyla elde edilmesinde de değişik amprik formüllerden yararlanılır. Bu çalışma da amaç, ses geçiş kaybının hesap yoluyla elde edilmesinde kullanılan bazı amprik formüllerin karşılaştırılması ve bu formüllerle elde edilen ses geçiş kaybı sonuçlarının kullanılması ile, değişik gürültü spektrumlan için, geçen seste oluşan farklılıkların incelenmesidir. Belirtilen amaca yönelik olarak yapılan bu çalışma, giriş ve sonuç dahil, yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünden sonra ele alınan ikinci bölümde, gürültü denetiminde önemle üzerinde durulan sesin geçme biçimleri açıklanmış ve ses geçiş kaybı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ses geçiş kaybının elde edilmesinde kullanılan yöntemler ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise sesgeçirmezliğin hesaplanmasında kullanılan formüller birbirleri ile karşılaştınlmıştır. Beşinci bölümde değişik gürültü spektrumlan ve formüller ile elde edilen sonuçlar kullanılarak geçen sese göre bir karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Noise control has been one of the most important subjects of building physics because of the many harmfull effects humans beings. There are some procedures to be followed for noise control to be effective and cost efficient. One of the procedures is the control between the source and the receiver. The way the sound passes through is important for obtaining the control for the questioned procedure. The sound transmission loss of partitions relative to their masses is determined by means of calculation or measuring. There are different methods used in determining the sound transmission loss by measuring. Different empirical formulas have been utillitzed in calculation method. The aim of thi study is to examine the diffrences of the passing through sound for different noise spectra by comparison of some emperical formulas which are used in the calculation of sound transmission loss, and the sound transmission loss results obtained using these formulas. This study towards the above mentioned aim consists of seven sections, including the introduction and results. Sound transmission loss and sound transmission loss ways strongly emphasized in noise control has been explained in section two, after the introduction. The methods used in obtaining sound transmission loss has been studied in section three. The formulas used in calculation of sound transmission loss have been compared in section four, and there are the comparisons relative to passing through sound with the use of results from diffrent noise spectra and formulas in section five. II