Afet sonrası ve yurt savunması esnasında hizmet verecek sağlık sistemi ve modülü araştırması
- Tez No: 57517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET EVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET : Ülkemizde yaşanan ve yaşanacak doğal veya yapay afetler, sağlık hizmetleri kapsamında değerlendirilmesi, ilk yardıma ihtiyaç duyan insanlara en kısa yoldan hizmet verilmesi tezin temasıdır. Bu konuda eldeki mevcut imkanlar değerlendirilerek ilave getirilecek sistem ve onun kurulması ele alınmıştır. Ayrıca bu hususta koordine yapacak resmi kurumlar belirtilmiş olup ; sistemin kurulmasına ilişkin koordinasyon açısından boyutlar ülke genelinde ortaya konulmuştur. Tema ile ilgili olarak sistemin barışta da hizmet devamlılığının sağlanması düşünülmüş ve konu ile alakalı personel yetiştirilmesinin ihtiyacı ortaya çıkarılmıştır. Temel amacı muhtaç durumda bulunan insanlara en hızlı sağlık hizmeti götürmenin amaç oluşturduğu bu çalışma beş bölüm ve eklerini içermektedir. 1. Giriş bölümünde, çalışma konusuna açıklık getirilerek ülkemizde olan afetler ve yurt savunma olguları ile çalışmanın hedefi, kapsamı ve önemi belirtilmiştir. Yaşanmış afetler ele alınarak incelenmiş sonuçları ile afet sonrası döneme ait sorunlara değinilmiştir. 2. 1. Bölümde belirlenen yıllara göre yaşanmış afetler değerlendirilerek ortaya çıkan sonuçlardan sorunun boyutlarının belirlenmesine çalışılmıştır. Ayrıca yurt savunması asnasında sorunun boyutu belirtilmiştir. Bu sonuçlardan kullanılan sistem ve araçların kritikleri yapılarak ve yaşanmış olayların sonuçları ile beliren sorunlar açıklanmıştır. 3. 2.Bölümde yaşanan ve yaşanacak doğal veya yapay afetlere ve sonuçlarına paralel olarak Sağlık Sistemi evrensel boyuttan ile ele alınmış ülkemiz düzeyinde tarihsel boyutuda verilerek, Cumhuriyet Döneminde çıkan kanun ve tüzükler l!e kamu yararına insanımız sağlığına bakış belirtilerek tüm sağlık sistemi içerisinde konumuzla direkt ilişkili acil servisin yeri, nasıl olması kriterleri ile ortaya konulmuştur. Konu ile ilişkili olan Türk Kızılay ve Türk Silahlı Kuvvetleri ' miz yardım ve sağlık kuruluşları kurum yapıları ve hizmetleri açısından yapılar ele alınmış, kapasiteleri incelenmiştir. Konu ile ilgili mevcut literatür bifgilerininde yaşanmış olaylarla birlikte sonuçlarına değinilmiştir. 4. 3. Bölümde, belirlenen sorunun boyutları kapsamında tasarım sürecine ait temel kararlar ve ihtiyaç programı belirlenerek yapım sürecine ilişkin üretim miktarı, yapım planı ve ilk planlama kararlan ile kullanım sürecine ilişkin amaçlar belirtilmiştir. 5. 4. Bölümde, ihtiyaçlara göre belirlenen sağlık modülünün yapımına dair ; tasarı programı, tekniği ve maliyeti kıstasları ile açıklanarak tasan konunun pratikte uygulanması ele alınmıştır. 6. S. Bölüm tezin sonuçlarını içermektedir. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of the thesis is the evaluation of health services during natural or artificial disaster accrued in our country and giving service to people who need in shortest way. On this subject, sources on hand are evaluated, the additional system and its installation are considered. Also official institutions co-ordinated are determined, dimensions of the subject about the Installation of the system are stated for all over the country. About the subject the continuation of the system on peace times is thought and requirement of training of the related personnel come out. This work that has the aim to give the fastest service to ready people contains five sections and appendices. 1. In introduction, the concept of the work is cleared, disaster occurred in our country and related precaution are stated and the aim subject and importance of the work expressed. 2. in Section 1, the disasters stated in introduction are considered in yearly base and by looking at the results, the dimensions of the problem is tried to be determined, The problem faced while the defence of our native country is also stated. From these results the critics of the used system and tools are done and expressed with the results of lived phenomenon's. 3. In Section 2, the health system is considered In universal base parallel to the natural or artificial disaster occurred or will occur. Urgent service places and theirs working principles that are directly related with our subject of health system are determined by looking at history of our country and published laws and regulations. Related Turkish The Red Crescent, Turkish Army are evaluated according to their help and health organisations, organisational constructions and their Service and their capacities are examined. Also the results of lived phenomenon's with existing literature are mentioned. 4. In Section 3, according to the dimensions of the problem determined, some basic decision of duration of design, the production amount according to the production time, production plan, first planning decision and aims related to the duration of usage are stated. 5. In Section 4, the program of proposal, its technology and cost criterion of health module determined according to the needs are stated. The practical application of the proposal is also explained. 6. 5th section includes the results of the thesis.