Mekanik alaşımlama yöntemi ile üretilen Fe esaslı Mo+NiAl+WC takviyeli kompozit malzemelerin adhesif aşınma davranışlarının incelenmesi
Investigation of adhesive wear behaviour of Fe matrix and Mo+NiAl+WC reinforced composite materials produced by mechanical alloy method
- Tez No: 575187
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR OSMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, MoC-NiAl ve Mo-NiAl-WC tozları belirli oranlarda karıştırılarak mekanik alaşımlama yöntemiyle takviye üretilmiştir. Üretilen takviyeler Fe matrisi içinde belirli oranlarda kullanılmış ve Fe matrisli- karbür takviyeli kompozitler elde edilmiştir. Çalışmada kompleks takviye kullanılmasının sebebi, karbürlerin NiAl ile sıvanmasını sağlamak ve Fe matris ile tane sınırında gevrek faz oluşturmadan karbürlerin matrise bağlanabilmesini araştırmaktır. Aynı zamanda, karışım içindeki farklı takviye oranlarının mikroyapıya olan etkisi araştırılmıştır. Mekanik alaşımlama yönteminin Fe esaslı MoC NiAl ve Mo NiAl WC takviyeli kompozit malzeme hazırlama sürecine olan etkileri, nihai üründeki mekanik ve fiziksel değişimler bazında gözlenmiştir. Kompozitlerin mikroyapılarının analizi için SEM, EDS, XRD, Optik, Mikrosertlik ve Mapping analizleri kullanılmıştır. Son olarak bu takviye malzemeler ile oluşturulan kompozitlerin Fe matrisi ile uyumu incelenerek, aşınma değişimlerinin mekanik alaşımlama yöntemi ile optimizasyonu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, MoC-NiAl and Mo-NiAl-WC powders were mixed in certain proportions and reinforced by mechanical alloying method. The produced reinforcements were used in certain ratios within the Fe matrix and Fe matrix-carbide reinforced composites were obtained. In study, the reason for the use of complex reinforcement is to provide that the carbides are smeared with NiAl and is to investigate bonding of carbides to matrix without brittle stage in grain boundary with Fe matrix. At the same time, the effect of different reinforcement ratios of the mixture on microstructure was investigated. The effects of mechanical alloying method on Fe-based MoC + NiAl and Mo + NiAl + WC reinforced composite material preparation process were observed on the basis of mechanical and physical changes in the final product. SEM, EDS, XRD, Optical, Microhardness and Mapping analyses were used for the analysis of microstructures of composites. Finally, the compatibility of the composites formed with these reinforcement materials with the Fe matrix was investigated and the wear changes were optimized by mechanical alloying method.