Biyogaz üretiminde enerji maliyetinin saptanması
Determination of energy cost in biogas production
- Tez No: 575216
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KAYİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Ülkemizde atık yönetiminde önemli yere sahip olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İZAYDAŞ, alternatif enerji kaynaklarından biri olan biyogaz üretim tesisine de sahiptir. Bu araştırmada; 3 evreden (hidroliz, asit üretimi ve metan elde edilmesi) oluşan biyogaz oluşumundan, tesis özelliklerine kadar birçok noktaya değinilmiştir. Beş farklı üretim kategorisine sahip biyogaz üretim tesislerinin özellikleri, bu tesislerde elde edilen enerjinin kullanım alanları, tesislerin etkilendiği faktörler ele alınarak diğer enerji kaynakları ile karşılaştırma yapılmıştır. Biyogaz üretiminde İZAYDAŞ Biyogaz Üretim Tesisi maliyetlendirme çizelgesi baz alınmıştır.
Özet (Çeviri)
IZAYDAS is a biogas (an alternativeenergysource) production facility which is a part of the Kocaeli Metropolitan Municipality. It also has an important place in waste management. In this study; The biogas formation consists of 3 stages which are hydrolysis, acid production and methane production. The biogas production facilities have five different production categories. The usage areas of the energy that obtained in these plants, are compared with other energy sources by considering the factors which affects the facilities. Biogas production is based on costtable of İZAYDAŞ Biogas Production Plant.