Ankara'nın Sincan ilçesinde bulunan ortaokul öğrencilerinin müzik beğenileri, müzik dersine olan ilgi ve tutumlarına ilişkin görüşleri
The opinions of secondary school students in Sincan district of Ankara about their music likes, their interest and attitudes to music lesson
- Tez No: 575217
- Danışmanlar: PROF. NURAY ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, Ankara Sincan ilçesinde yer alan ortaokul öğrencilerinin sahip oldukları müzik beğenilerinin, bu öğrencilerin müzik derslerine olan yaklaşımlarına olan etkileri üzerinde durulmaktadır. Bu maksatla Sincan ilçesinde yer alan üç farklı ortaokuldan toplam 217 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Söz konusu anketler 7. Sınıf öğrencilerinin tamamına uygulanarak anket sonuçlarının daha sağlıklı olması amaçlanmıştır. Yapılan anket çalışması ile öğrencilerin müzik beğenilerine ve müzik derslerine olan yaklaşımlarının tespitine yönelik sorular sorularak bu yönde veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler de SPSS paket programında analize tabi tutulmuştur. Yapılan analizler neticesinde öğrencilerin sahip oldukları müzik beğenileri ile müzik derslerine olan yaklaşımları arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of the music tastes of secondary school students in Sincan, Ankara on their approach to music lessons are emphasized. For this purpose, a total of 217 students from three different secondary schools in Sincan were surveyed. All of these surveys were applied to 7th grade students and the results of the survey were aimed to be healthier. In this survey, the students were asked to determine their approach to music tastes and music lessons and the data were obtained. The data obtained were analyzed in SPSS package program. As a result of the analyzes, it was concluded that there is a significant relationship between the music tastes of the students and their approaches to music lessons.