Genç yetişkin ve yaşlı sıçan testisinde telosit morfolojisi ve organizasyonunun ışık mikroskobi, immünohistokimya ve elektron mikroskobi yöntemleriyle incelenmesi
Examination of telocyte morphology and organization in young adult and aged rat testicles, by light microscopy, immunohistochemistry and electron microscopy
- Tez No: 575240
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TÜRKER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Birçok organ ve dokuda bulunan telositler, üç-boyutlu hücre ağları oluşturan ve bağ dokularda dağılım gösteren bir interstisyel hücre tipidir. Bir telosit, küçük bir hücre gövdesi ve değişken sayıda telopod adı verilen uzun, ince hücre uzantıları ile karakterize olmaktadır. Telopodlar aynı ve farklı hücrelerle bağlantılar kurarlar ve üç-boyutlu ağlar oluştururlar. Telositler fonksiyonel olarak hücreler arası sinyalizasyon, immün gözetim, kök hücre rehberliği ve doku rejenerasyonuna katılırlar. Elde edilen bulgular, telositlerin kısa ve uzun mesafeli hücreler arası iletişim yoluyla doku homeostazisinin korunması ve hücre yenilenmesi proseslerinde rol alabildiklerini göstermektedir. Telositler çeşitli organlarda bulunmasına rağmen, testislerde telositlerin olası rollerinin aydınlatılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Sunulan çalışmada testislerde telositlerin varlığının, dağılımının ve organizasyonunun incelenmesi ve ayrıca genç yetişkin ve yaşlı sıçan testislerindeki farklılıkların ortaya konulması, testislerdeki telositlerin işlevinin anlaşılmasına ışık tutacaktır. Bu sayede testiküler rahatsızlıkları önlemek ve tedavi etmek yolunda yeni bilgiler sunulabilir. Bu çalışmada genç yetişkin ve yaşlı sıçan testislerinde telositlerin morfolojisinin, dağılımının ve organizasyonunun ışık mikroskobik, immünohistokimyasal ve elektron mikroskobik (TEM) yöntemlerle incelenmesi ve bu hücrelerin farklılıklarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda 8-10 aylık genç yetişkin ve 32-34 aylık yaşlı 30 adet erkek Wistar Albino cinsi sıçan 2 gruba ayrıldı. Çalışmamızın sonucunda elde edilen bulgular, genç yetişkin ve yaşlı sıçan testisinde telosit benzeri hücrelerin varlığını doğrulamıştır. Telositlerin testislerde seminifer tübül çevresinde lokalize olduğu gözlendi. Bu hücrelerin her iki grupta da, morfolojik olarak büyük bir farklılık oluşturmadığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The telocytes is an interstitial cell type found in many organs and distributed in connective tissues, forming three-dimensional cell networks. A telocyte is characterized by a small cell body and variable number of long thin cell processes called telopode. Telopodes establish connections among themselves and with other cell types and form three-dimensional networks. Telocytes are involved in intercellular signaling, immune surveillance, stem-cell guidance and tissue regeneration. Findings suggests that telocytes can take part in preservation of tissue homeostasis and cellular renewal through short-range and long-range cellular communication. Despite the presence of telocytes in various organs, additional studies are needed to clarify the possible roles of telocytes in the testes. In the present study, examination of the presence, distribution and organization of telocytes in the testes will shed light on functions of the telocytes in the testes, which may provide new information to prevent and treat testicular disorders. In this study, it is aimed toevaluate the presence, morphology and organization of telocytes in young adult and aged rat testicles, by light microscopy, immunohistochemistry and electron microscopy (TEM) methods and to evaluate the differences of these cells. In our study 8-10 months young adult and 32-34 months aged 30 Wistar Albino male rats were used and seperated into the 2 groups. The results of our study confirmed the presence of telocyte-like cells in young adult and aged rat testes. Telocytes were localized around the seminiferous tübüles in the testes. These cells did not make a significant morphological difference in either groups.