Öğretmen adaylarının çevre etiğine yönelik farkındalık durumlarının incelenmesi
Determination of pre-service teachers' awareness of environmental ethics
- Tez No: 575241
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SEYFETTİN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının çevre etiği farkındalık düzeylerini belirlemektir. Ayrıca araştırmada öğretmen adaylarının çevre etiği farkındalık düzeyleri cinsiyet, sınıf, bölüm, çevre eğitimine yönelik ders alma durumu, çevre eğitimine yönelik seminer alma durumu, aile gelir durumu, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, üniversiteye gelmeden önceki yerleşim yeri ve mezun olunan lise türü değişkenlerine göre incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Düzce Üniversitesinin Eğitim Fakültesinde mevcut bulunan altı adet bölümün 2017-2018 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde eğitim gören 871 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Ayrıca bu bölümlerin her bir sınıfından seçilen toplam 28 öğretmen adayı ile de açık uçlu sorular aracılığıyla görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada öğretmen adaylarının çevre etiği farkındalık düzeylerinin belirlemesi amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Özer (2015) tarafından geliştirilen 'Çevre Etiği Farkındalık Ölçeği' ve bu ölçeğin maddeleri esas alınarak hazırlanan çevre etiği farkındalığını daha fazla sorgulama işlevi göreceği düşünülen açık uçlu sorular kullanılarak öğretmen adaylarıyla görüşmeler yapılmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamında problem durumlarına uygun olan istatistiki yöntemlerle (frekans, yüzde, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Kruskall Wallis-H Testi) analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre öğretmen adaylarının çevre etiği farkındalık düzeylerinin cinsiyet, bölüm, çevre eğitimine yönelik ders alma, anne eğitim düzeyi, üniversiteye gelmeden önceki yerleşim yeri değişkenlerine göre farklılık gösterdiği, sınıf düzeyi, çevre eğitimine yönelik seminer alma, aile gelir durumu, baba eğitim düzeyi ve mezun olunan lise türü değişkenlerine göre farklılık göstermediği belirlenmiştir. Öğretmen adayları ile yapılan görüşmeler sonucunda ise altı adet tema ve bu temaların alt temaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the environmental ethics awareness levels of pre-service teachers. In addition, environmental ethics awareness levels of pre-service teachers evaluated by in gender, class, department, environmental education, taking lessons for the environment education, family income status, mother education level, father education level, settlement before university and graduated high school type variables. The sample of the study consists of 871 pre-service teachers studying in six departments under Faculty of Education in Duzce University in the spring semester of the 2017-2018 academic year. In addition, interviews were conducted with semi-structured questions with 28 pre-service selected from each class of these departments. In order to determine the level of awareness of environmental ethics among pre-service teachers, a relational survey model of qualitative research methods, to examine the opinions on environmental ethics, case study method was used. In the research Environmental Ethics Awareness Scale, developed by Özer (2015), and semi-structured questions, which are thought to be more questioning of environmental ethics awareness based on the items of this scale, were interviewed with pre-service teachers. The collected data were analyzed by appropriate statistical methods (f, %, t-test, one-way variance analysis (ANOVA), Kruskall Wallis test) which are suitable for computer problems. According to the findings, it was found out that the pre service teacher's level of environmental ethics differed according to gender, department, taking lessons for environmental education, mother education level, location of settlement before university, while there was no difference according to the class level, taking seminar for environmental education, family income level, father education level and graduated high school type variables. As a result of interviews with pre service teachers, six themes and sub-themes of these themes were determined.