Yarım V - şekilli kuantum kuyusunun optiksel özellikleri
The optical properties of semi-V-shaped quantum well
  1. Tez No: 575289
  2. Yazar: SİBEL ALİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH UNGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında GaAs/Ga1-xAlxAs yarı-V-şekilli tek kuantum kuyusunun doğrusal ve doğrusal olmayan optiksel özellikleri, sistemin ayarlanabilir fiziksel parametreleri ve dışarıdan uygulanan elektrik ve manyetik alanın bir fonksiyonu olarak incelenmiştir. Sistemin elektronik bant yapısı etkin kütle yaklaşımı kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen bu altbant enerji seviyeleri ve dalga fonksiyonlarından yararlanarak sistemin doğrusal olmayan optiksel özellikleri kompakt yoğunluk matris yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar foton enerjisinin fonksiyonu olarak sunulup yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the linear and nonlinear optical properties of the GaAs/Ga1-xAlxAs semi-V-shaped single quantum well were investigated as a function of the system's adjustable physical parameters and the applied external electric and magnetic field. The electronic band structure of the system was obtained by using the effective mass approximation. The nonlinear optical properties of the system have been calculated by using compact density matrix approach by taking advantage of these subband energy levels and their wave functions. The obtained results are presented and interpreted as a function of photon energy.