Trichoderma harzianum ile tohum uygulamalarının Fusarium culmorum tarafından oluşturulan buğday kök çürüklüğü hastalığı üzerine etkileri
Effects of seed treatments with trichoderma harzianum on wheat root rot disease caused by Fusarium culmorum
- Tez No: 575300
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Trichoderma harzianum izolatı (TRIC8) ile tohum uygulamalarının kontrollü koşullarda buğdayda kök ve kök boğazı çürüklüğü etmeni Fusarium culmorum'un virülent bir izolatı (S-14) farklı zamanlarda toprağa inokulasyonu durumunda fide gelişimi, çıkış öncesi ölüm, kök ve kök boğazı çürüklüğüne etkileri belirlenmiştir. Denemelerde hassas çeşit Flamura 85, virülent izolat S-14 ve karşılaştırmak amacıyla Pyraclostrobin+ Triticonazole etkili maddeli fungisit kullanılmıştır. TRIC8 tek başına uygulandığında fide gelişimi üzerine negatif bir etkisi olmamıştır. Her ne kadar fide çıkışı düşük oranda azalsa da, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığındaki en yüksek artışlar, patojenin inokulasyonundan 3 gün sonra TRIC8 uygulanmış tohumlardan gelişen bitkilerde elde edilmiştir. Bu uygulamada ve patojenle eş zamanlı uygulamada, çıkış öncesi ölüm sırasıyla %53.73 ve %54.55 oranında engellenmiş, kök boğazı çürüklük oranı fungisit uygulanan tohumlardan gelişen bitkilere benzerlik göstermiştir. TRIC8 uygulanmış tohumların patojenin toprağa uygulanmasından önce yapılması durumunda değerlendirme için yeterli düzeyde hastalık oluşmamıştır ve bu uygulama bitki gelişimini teşvik etmemiştir. Elde edilen sonuçlar, TRIC8'in patojenle az bulaşık topraklarda kullanılabileceğini, TRIC8'in patojenin uyarısı sonucu bitki gelişimini teşvik ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The effect of seed treatment with Trichoderma harzianum isolate (TRIC8) on seedling development, pre-emergence damping-off, root and crown rot on wheat in the case of sterilized soil inoculation with Fusarium culmorum at different periods was determined under controlled conditions in this study. The sensitive wheat cultivar Flamura 85, a virulent isolate S-14 and a fungicide with active ingredient of Pyraclostrobin + Triticonazole were through the experiments for comparison. TRIC8 had not any negative effect on seedling development when it was used alone as seed treatment. The highest increases in length, fresh and dry weight of shoots were obtained in plants developed from TRIC8 treated seeds 3 days after pathogen inoculation, although the emergence of seedling was reduced at a low rate. The pre-emergence damping-off was inhibited at the rates of 53.73% and 54.55% in this treatment and simultaneous treatment as the pathogen, respectively, and the rate of crown rot was similar to that of seedlings developed from fungicide treated seeds. There was not enough disease for evaluation when TRIC8 treated seeds were sown before inoculation of the pathogen to the soil and this application did not promote plant growth. The results obtained show that TRIC8 can be use in less infested soils with pathogen and TRIC8 promotes plant growth as a result of the pathogen elicitation.