Hafif agrega katkılı geopolimer harçların mekanik ve durabilite özellikler
Mechanical and durability properties of geopolymer mortars incorporating lightweight aggregates
  1. Tez No: 575314
  2. Yazar: TURAN ŞEVKİ KÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZNUR ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, peletleme yöntemi ile üretilen uçucu kül agregasının geopolimer harç üzerindeki etkileri taze, fiziksel, mekanik ve durabilite özellikleri açısından araştırılmıştır. Bu amaçla, geopolimer harç üretiminde kullanılan 1,2-2,5 mm aralığındaki kuvars agregası %0, %10, %20, %25, %30, %40, %50, %75 ve %100 oranlarında uçucu kül agregası ile ikame edilmiştir. Alkali aktivatör olarak 1/2,5 oranında, 12 molarite NaOH ile Na2SiO3 çözeltisinin bir karışımı hazırlanmıştır. Geopolimer harçlar, 24 saat boyunca 100 ºC'lik kürleme sıcaklığına tabi tutulmuştur. Taze halde yayılma çapları ölçülen geopolimer harçların, birim hacim ağırlık, kuru özgül ağırlık, görünür özgül ağırlık, kuru yüzey doygun özgül ağırlık değerleri tespit edilmiştir. Daha sonrasında ise su emme, porozite, basınç, eğilme, ultrasonik titreşim hızı (UTH) ve kılcal su geçirimliliği değerleri 1., 7. ve 28. günlerde belirlenmiştir. Deney sonuçlarına göre, uçucu kül agregası kullanım oranı arttıkça, geopolimer harcın yayılma çapı artmıştır. Ayrıca, geopolimer harcın, fiziksel, mekanik ve durabilite özellikleri, %25 uçucu kül agregası içeriğine kadar gelişmiştir. Genel olarak, %40 ve daha yüksek oranlarda uçucu kül agregası içeren geopolimer harçlar ise, kontrol harcından daha düşük performans sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects on geopolymer mortar of fly ash aggregate generated by the pelletizing method were investigated in terms of fresh, physical, mechanical and durability properties. For this purpose, quartz aggregate in the range of 1.2-2.5 mm used in the production of geopolymer mortar was replaced with fly ash aggregate in the ratio of 0%, 10%, 20%, 25%, 30%, 40%, 50%, 75% and 100%, respectively. A mixture of 12 molar NaOH and Na2SiO3 solution was prepared in the ratio of 1/2.5 as alkaline activator. Geopolymer mortars were subjected to curing temperature of 100 ºC throughout 24 hours. After slump flow diameters were measured in the fresh state, unit weight, dry specific gravity, apparent specific gravity, dry surface saturated specific gravity of gepolymers were determined. Then, water absorption, porosity, compressive, flexural, ultrasonic pulse velocity (UPV) and water sorptivity values of geopolymer mortars were obtained at 1st, 7th and 28th day, respectively. According to the test results, slump flow diameter of geopolymer mortar increased as the usage rate of fly ash aggregate increased. In addition, the physical, mechanical and durability properties of the geopolymer mortar were improved up to 25% fly ash aggregate of replacement ratio. Generally, geopolymer mortars incorporating 40% and higher fly ash aggregate showed lower performance than that of control mortar.