Binek araçlardaki gergi rulmanlarında kullanılan burç malzemesinin çeşitli plastik kompozit malzemeler kullanılarak üretilip mekanik özelliklerinin incelenmesi
Inspection of mechanical properties of bush material's in the tensioner mechanism by product with using of various composite materials
  1. Tez No: 575325
  2. Yazar: OSMAN YEŞEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN ÖNTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SENCER SÜREYYA KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Burç elemanı gergi rulmanının en çok aşınmaya maruz kalan elamanıdır. Burç malzemesinin aşınmasından dolayı gergi rulmanı görevini yerine getiremez ve araç için yüksek hasar oluşturabilir. Bu çalışmada gergi rulmanında kullanılan burç elemanının çeşitli kompozit malzemelerden üretilip mekanik özellikleri incelenmiştir. Çeşitli malzemelerden üretilen bu burç aşındırma test cihazında testlere tabi tutulmuş ve aşınma davranışları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı elde edilen sonuçlar değerlendirilerek en dayanıklı burç malzemesinin seçilmesi ile burcun ve dolayısıyla gergi rulmanının da uzun ömürlü olarak kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The bushing component is the most exposed member of a tensioner bearing. Due to the wear of the bushing material, the tensioner bearing cannot perform its duty and can cause high damage to the engine and vehicle. In this study, the mechanical properties of the bushing component used in the tensioner bearing was produced from various composite materials. This bushing produced from various materials was tested in wear tester and the wear behavior was examined. The purpose of this study is to evaluate the results and to choose the most durable bushing material and to use the bushing and thus the tensioner bearing for a long life.