Bazı kısmi türevli integro-diferansiyel denklemlerin laplace diferansiyel dönüşüm metoduyla çözümü
Solution of some partial integro-differential equations by laplace differential transformation method
  1. Tez No: 575332
  2. Yazar: ÖMER FARUK KIRATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez çalışmasında; Laplace Diferensiyel Dönüşüm Metodu (LDDM)' nun bazı kısmi türevli integro-diferensiyel denklemlere uygulanmasına yer verilmiştir. Metot; Laplace Dönüşümünün ve Diferensiyel Dönüşüm Metodunun ardaşık olarak bazı kısmi türevli integro-diferensiyel denklemlere uygulanmasından ibarettir. Önerilen metodun; bazı kısmi türevli integro-diferensiyel denklemler için de etkili bir yöntem olduğu örnekler ile gösterilmiştir. Sonuç olarak LDDM bazı kısmi türevli integro-diferensiyel denklemleri çözmek için gelecek vaat eden etkili bir metottur.
Özet (Çeviri)
In this thesis; The application of Laplace Differential Transformation Method (LDDM) to some partial differential integro-differential equations is given. Method; it consists of application of Laplace Transform and Differential Transform Method successively to some partial differential integro-differential equations. Suggested method; It is also shown that it is an effective method for some partial differential integro-differential equations. As a result, LDDM is a promising and effective method for solving some partial differential integro-differential equations.